Изложба „Србија у Великом рату 1914-1918” отворена је у Културном центру Србије у Паризу, саопштило је данас Министарство одбране.
У саопштењу се наводи да су изложбу, која је синоћ отворена, организовали Војни архив и Војни музеј Министарства одбране Србије, Историјски архив Пожаревац и Културни центар Србије у Паризу, а реализацију је омогућило Министарство културе и информисања Републике Србије.
Капетан бојног брода Горан Петровић истакао је синоћ на свечаном отварању изложбе, да су организатори изложбе „чувари историје српске војске и да својим радом дају пун допринос да се сјајне и славне победе српске војске, извојеване у борбама за слободу, не забораве”.
„Мало је народа било увек на правој страни историје, на страни добра. Мало је малих народа својим жртвовањем уписано великим словима у светску историју. И својим ратоводством, увек одбрамбеним. Зато овом изложбом подсећамо на значајне личности, одсудне битке, велике губитке и велике победе”, казао је Петровић.
Он је нагласио да српски војници не смеју бити заборављени у ходницима историје након што су „на својим плећима изнели те пресудне историјске тренутке”.
Петровић је оценио да „треба имати у виду да је Краљевина Србија дала потпуни допринос ратним напорима савезника”.
„Не треба да чуде, збуњују или звуче претерано речи страних сведока српског страдања који су писали да је у Србији скоро сваки Србин војник”, истакао је Петровић.
Петровић је нагласио да се том изложбом подсећамо, како је казао, заједничке историје током које су се „француски и српски војници препознавали као 'браћа по оружју' и 'браћа по идеалима', а пре свега по љубави према слободи”.
Наводи се да је на изложби представљено 280 историјских докумената и фотографија и 60 музејских предмета, који приказују истиниту причу о ратним дешавањима у Србији у Првом светском рату, с посебним освртом на дипломатско ангажовање и контакте Србије са савезничким силама — Француском, Великом Британијом и Русијом.
Отварању изложбе присуствовали су представници организатора изложбе начелник Војног музеја потпуковник Градимир Матић, директор Историјског архива Пожаревац Јасмина Николић, вршилац дужности директора Културног центра Србије у Паризу Марија Несторовић, начелник штаба Копнене војске оружаних снага Француске генерал Бернар Барера, као и бројне званице из војног и дипломатског кора.
Изложба је организована поводом обележавања сто година од Версајске мировне конференције у Културном центру Србије у Паризу и отворена је до 19. октобра ове године.