Суђењем за убиство и превару настојаће да се разјасни шта се тачно догађало у француској фармацеутској индустрији. На оптуженичкој клупи налази се Сервиер, једна од највећих и најмоћнијих приватних лабораторија која је оптужена за прикривање нуспојава некад широко распрострањеног лека Медиатор. Осим фармацеутске компаније, на оптуженичкој клупи наћи ће се и француска државна регулаторна агенција коју се терети да није довољно учинила како би се спречила смрт и трајна оштећења пацијената, пише Гардијан.
Смртоносна таблета Медиатор преписивала се дијабетичарима с прекомерном тежином, али и здравим женама које су желеле да смршају јер су те таблете смањивале апетит.
У периоду између 1976. и 2009. године лек је користило око 5 милиона особа, упркос чињеници да се сумњало да узрокује срчане сметње и сметње у раду плућа. Министарство здравља открило је да је најмање 500 људи који су узимали Медиатор умрло због проблема са срчаним залисцима у Француској, према неким другим проценама доктора сматра се да је реч о око 2000 људи. Још додатне хиљаде особа и данас живе са срчаним проблемима.
Неке жене, које су биле здраве, кад су почеле да узимају лек почеле су да имају проблема приликом пењања уз степенице, али су им остали и трајни кардиоваскуларни проблеми који су им ограничили квалитет живота.
Сервиер је до сада платио скоро 132 милиона евра одштета.
Суђењем би се требало утврдити због чега је лек био толико дуго на тржишту у Француској. Адвокати оштећених пацијената и породице умрлих тврде да је Сервиер намерно обмањивао пацијенте, а да власти нису реаговале. Произвођач лекова је оптужен да је тиме зарадио најмање милијарду евра али и да је знао за нуспојаве лека.
Француској националној агенцији за сигурност лекова (Agence National de Sécurité du Médicament) суди се јер се није потрудила довољно да провери лек. Оптужена је да је споро деловала и да је била у блиским односима са фармацеутским компанијама.
Из агенције су рекли како ће сарађивати током суђења и да се сад придржавају строжих етичких правила.
Прича је изашла на видело кад је 2007. године пулмолог Ирен Франкон из болнице Британи проучавајући здравствене картоне пацијената уочила везу између лека Медиатор и оштећења плућа и срца.
"Суђење долази као огромно олакшање. Напокон ћемо дочекати крај овог недопустивог скандала. Овај такозвани лек је уствари отров", рекла је Франкон.
Лек није повучен с тржишта све до 2009. године, две године након што је Франкон обавестила јавност о својим сазнањима, годинама након што је лек повучен из Шпаније и Италије. У Великој Британији и САД никад није ни добио дозволу за продају.
У Француској оптужници дугој 677 страница стоји како је Сервиер одговоран за дугорочну превару јер је "намерно прикрио стварне карактеристике лека" од седамдесетих година, сакрио медицинске студије које су биле негативне по лек.
Овај скандал потреса Француску већ више од деценије па је изазвао политичку расправу о регулацији лекова и лобистичкој моћи фармацеутских компанија у Француској, која је једна од земаља Европе с највишим бројем конзумирања лекова.
На оптуженичкој клупи наћи ће се 21 особа, а с друге стране више од 2600 оштећених особа па се предвиђа да ће суђење трајати шест месеци, што га чини једним од највећих случајева у последњих неколико деценија.
Због опсега и дужине трајања упоређује се са суђењем бившем полицијском шефу Морису Папону који је 1997. године осуђен због своје улоге у слању 1700 Јевреја у нацистичке логоре у периоду од 1942. до 1944. године.
Требало је више од десет година да случај дође до суда.
"Чињеница да суђење напокон почиње је само по себи већ победа за жртве", рекао је адвокат Чарлс Жозеп-Один, који заступа 250 тужитеља, преноси Индекс.
Из Сервиера се бране како нису лагали о ефектима лечења и да се надају да ће показати како нису деловали против интереса пацијената.