Министри, државни службеници, директори јавних предузећа и установа, градоначелници и председници општина у изборној кампањи на предстојећим парламентарним, покрајинским и локалним изборима на пролеће следеће године неће моћи да користе службене аутомобиле и државне ресурсе. У изборној кампањи моћи ће да учествују, али само после завршетка радног времена на јавној функцији, али неће моћи да користе ни инвентар државних, покрајинских и локалних институција, јавних предузећа и установа за партијске сврхе у изборној кампањи, одлучила је јуче Влада Србије.
Закључком се указује да функционер не може да користи јавне скупове на којима учествује и сусрете које има у својству функционера за промоцију политичких странака, односно политичких субјеката. Посебно се истиче да функционер јавне скупове и сусрете које има као функционер не сме користити у сврху јавног представљања партије на изборима, њихових изборних програма, позивања бирача да гласају или не гласају за одређене учеснике на изборима. Овај закључак влада је усвојила на основу препорука радне групе за сарадњу с Организацијом за европску безбедност и сарадњу и Канцеларијом за демократске институције и људска права.
Јавни ресурси се, изузетно, могу користити у изборној кампањи само ради заштите личне безбедности, ако је таква употреба одређених јавних ресурса уређена одговарајућим прописима или одлуком надлежних служби. Влада је указала државним функционерима да поштују законске одредбе у јуче усвојеном закључку, а онима која не припадају овој групи препоручује да све активности у вези с промоцијом политичких странака, односно политичких субјеката, као и за изборну кампању не обављају у радно време организације којој припадају.
Да би се правилно спровео овај закључак, влада посебно указује на дужност јавног функционера да увек недвосмислено предочи саговорницима и јавности да ли износи став органа у којем врши такву функцију или став политичке странке, односно политичног субјекта. Извршна власт посебно указује на то да кршење дужности из члана 29 Закона о Агенцији за борбу против корупције повлачи прекршајну одговорност. Истовремено, указује и да непоштовање овог члана од стране државних службеника представља тежу повреду дужности.
Закључком који је влада усвојила указује се и да непоштовање правила из члана 29 Закона о Агенцији за борбу против корупције од стране директора јавних предузећа и јавних служби представља несавесно обављање дужности које има за последицу знатно одступање од остваривања основног циља јавног предузећа, односно јавне службе.
Мере које је јуче усвојила влада предложила је Српска напредна странка да би се унапредио изборни процес. Неке мере, попут функционерске кампање могле су да буду промењене одлуком владе, док ће друге мере морати да буду усвојене у Скупштини Србије. Члан Председништва СНС-а Небојша Стефановић наводи да већина мера може да се спроведе пре пролећа, у наредних од два до три месеца, а неке и за седам дана, што зависи од законских процедура. Једна од новина је да ће грађани који нису гласали моћи накнадно да провере у бирачкој књизи да ли је неко злоупотребио њихово право и гласао уместо њих или ће поред њиховог имена бити празно место. Уколико ова мера буде прихваћена, убудуће ће се отклонити свака сумња у крађу избора, што је најчешћи приговор партија или коалиција које су изгубиле изборе.
Политички аналитичар Бобан Стојановић сматра да је одлука владе очекиван пут у покушају да власт одвуче део опозиције од најављеног бојкота на изборе. За „Политику” каже да је сигуран да је то први корак и да ћемо у наредном периоду имати низ оваквих ствари којима ће власт показати међународној заједници да хоће да сарађује и да жели да промени изборне услове. Очекује да ће власт направити низ корака с циљем да они који нису прогласили бојкот то и не ураде, или евентуално који су то урадили, одустану од тога. „Власт показује овим чином да јој је стало да опозиција изађе на изборе и да их је најава проглашења бојкота уздрмала и учиниће све да опозицију изведе на биралишта. Важно је да се сузбије функционерска кампања, али је то само један део у низу изборних услова које опозиција тражи. Мислим да је најважније питање медија и да ли има времена пред редовне изборе да добијемо било шта што се може звати слободним медијима”, каже Стојановић.
Највећа замерка дела опозиције јесте представљање њихових програма или гостовање на Радио-телевизији Србије. Представници неких партија су заборавили да јавни сервис има право на своју уређивачку концепцију, али да свака партија на власти или у опозицији има право да тражи да се организује више дебатних емисија. Коначну реч о томе имају руководиоци РТС-а. Небојша Стефановић истиче да је на РТС-у да одлучи на који начин ће да представи изборне листе и да сматра да услови треба да буду равноправни.
Можда је један од кључних захтева опозиције, постављен пре око четири месеца, жеља да се онемогући да лидер СНС-а Александар Вучић учествује у кампањи. Поједини медији су истицали да Вучић као председник републике нема ту могућност да учествује на изборима, али су заборавили да је Борис Тадић у два мандата као председник Србије учествовао у изборним кампањама Демократске странке не само на парламентарним већ и на покрајинским и локалним изборима. Управо зато, Небојша Стефановић каже да се неће изаћи у сусрет делу опозиције који желе да онемогуће лидера СНС-а да учествује у кампањи. Он је одбацио и једну од могућности чији су заговорници били ЛДП и Двери, а то је да буде формирана прелазна влада јер, како каже, нико не може да постане министар без избора.
Вукосављевић: Има простора за побољшање рада РЕМ-а и РТС-а
Дијалог власти и опозиције о изборним условима иде узлазном путањом, изјавио је министар културе и медија Владан Вукосављевић, уз оцену да има простора за побољшање рада РЕМ-а и медијске сцене у Србији, као и да информативни програми телевизија с националном фреквенцијом, пре свега РТС-а, буду обухватнији у политичким и друштвеним темама. „Ако сам добро разумео представнике власти и опозиције, није проблем у вестима, већ колико ће опозиција бити заступљена у програму”, рекао је Вукосављевић. Гостујући на ТВ Прва, оценио је да је у дијалогу власти и опозиције дошло до квалитетних предлога с обе стране и да је то знак напретка.