БЕРЛИН - Три деценије после пада Берлинског зида већина грађана некадашње источне Немачке осећају се као грађани другог реда, мада се бележе економски помаци, наводи се у извештају немачке владе о стању у земљи после уједињења.
„Бројни индикатори показују да смо направили значајан напредак у приближавању животних услова на истоку и западу од 1990. године”, рекао је Кристијан Хирте, комесар владе за исток.
Економска моћ на истоку Немачке до 2018. порасла је за 75 одсто нивоа на западу земље од 1990. године. Плате су порасле 84 одсто нивоа плата на западу, а куповна моћ на западу и истоку је једнака јер су цене на истоку ниже.
У извештају се наводи и недавна анкета која показује да се 57 одсто источних Немаца осећају као грађани другог реда, преноси Ројтерс.
Такође, само 38 одсто Немаца на истоку сматра да је уједињење успех.
„Ово незадовољство се изражава у изборним резултатима на истоку и западу последњих година који показују значајне разлике”, наводи се у извештају, преноси Танјуг.
Водеће Хришћанско-демократска унија (ЦДУ) или Социјалдемократска странка Немачке (СПД) последњих су година доживеле драстичне губитке у овим деловима земље.
Истовремено се десничарска популистичка Алтернатива за Немачку етаблирала као једна од најјачих политичких снага.
Хирте је упозорио да ксенофобни ставови на истоку морају бити превладани, јер могу да угрозе шансе за инвестиције и привредни раст.