Моја порука светским лидерима поводом климатских промена јесте: Ми ћемо вас посматрати! Све је ово погрешно. Не би требало да сам овде, већ у школи с друге стране Океана. Али ви, ви се окрећете ка нама младима, у нама тражите наду. Како се усуђујете! Украли сте ми снове, детињство вашим празним речима. Али ја сам међу срећнијима...
Овим речима Грета Тунберг (16), млада шведска климатска активисткиња, започела је свој кратки (495 речи) потресни говор на самиту о клими у УН почетком ове седмице.
Девојка која је крајем прошлог августа кренула у соло-климатске протесте испред шведског парламента – одмах након промоције књиге њене мајке, чувене оперске певачице Малене Тунберг, о тој теми – стекла је у међувремену репутацију „вође нове генерације” младих активиста широм света.
Гретин говор у УН – иначе шеснаести на међународној сцени: од Катовица до Давоса, Брисела и Њујорка, изазвао је овог пута опречне реакције међународне јавности. Кандидаткиња за Нобелову награду, с дијагнозом Аспергеровог синдрома, опсесивно-компулзивним поремећајем и селективним аутизмом, за једно крило јавности, одржала је „судбоносни говор – прекретницу, попут обраћања Абрахама Линколна у Гетисбургу 1863. године. За супротно крило Грета Тунберг је млада особа урушеног менталног здравља, злоупотребљена зарад интереса извесних кругова одраслих.
У међувремену, Грета Тунберг је – за милионе младих који месецима широм света петком изостају из школа да би протестовали због климатског немара моћних – израсла у инспиративног, гневног покретача новог формата друштвеног активизма генерације „Z” (рођених од средине деведесетих година прошлог века наовамо). И то против света одраслих који не реагују ни колективно, ни довољно брзо против чврсто документованих доказа о разорним последицама индустријског загађивања планете.
Медији су ових дана слабо коментарисали да је Грета Тунберг пред УН била и лично врло искрена: „Ја сам једна од срећнијих”, рекла је девојка стиснуте песнице, напетог лица, готово уплакана. Грета је иначе на Ист Ривер стигла соларним бродом принчевске породице Грималди из Монака, и то у пратњи оца Свантеа, некадашњег глумца.
„Грета може да или седи код куће и стварно буде несрећна или протестује и буде срећна”, рекао је тата Сванте, који је као и мајка Малена напустио каријеру да би се посветио промоцији активизма Грете и лечењу њене сестре Беате која такође пати од Аспергеровог синдрома.
Како је Грета Тунберг ушла у глобални медијско-политички фокус без преседана за малолетну особу загонетка је за многе, па тако и за њене вршњаке – климатске активисте широм света: међу њима и за Келси Џулијану (22) из Орегона, која заједно с још 20 тинејџера од 2015. године води легендарни судски спор против Сједињених Америчких Држава због „фосилног загађивања које младима одузима уставно право на живот, слободе и имовину”.