Гурмани патлиџан често користе за припрему главних јела: укусних мусака, пуњене залогаје, салате или за брзе меније када је довољно испећи га у рерни па премазати зачинима и павлаком. Они други, који не воле да експериментишу с укусима, не посежу радо за овим парадајзом, па још плавим.
Ових дана у јеку је сезона поврћа загаситотамноплаве боје. Захваљујући пластеницима на српским пијачним тезгама, има га током читаве године, иако се на нашем поднебљу бере од краја августа до почетка октобра.
Осим што се користи као обавезан додатак уз паприку за спремање ајвара, патлиџан је неизоставна намирница за спремање обеда с јеловника вегетаријанаца и вегана.
Узгаја се широм света, док су му постојбина у Кини и Индији. На српску трпезу стигао је с турским освајачима, па смо и име једногодишње биљке преузели из турског језика. Није, међутим, искључено да од искуснијих домаћица чујете да поврће јединственог опорастог укуса називају – плави парадајз.
За разлику од тиквица, које имају хомогену и воденкастију структуру, када се патлиџан исече, добијају се шните сунђерастије структуре и с мање воде.
Нутриционисти подвлаче да је богат целулозом, па се препоручује да га једу особе које пате од затвора. Такође, даје осећај ситости и генерално утиче добро на рад црева.
Приликом куповине требало би обратити пажњу да плод буде тврд, средње величине, јер они већи имају више семенки које у ствари производе горкаст укус.
Свежем поврћу кора је глатка и сјајна. Избегавајте да узимате оне са засеченом изгњеченом кором. Добар знак да је патлиџан свеж јесте зелена петељка на врху плода, то јест ужем делу.
Обавезно сољење исечених комада пре припреме у јелима није без разлога, јер со упија горчину, али му, истовремено, извлачи и воду.
Експлозија у рерни
За печење у рерни потребно је више времена него када се припрема на тигању или роштиљу. Ако се пече цео плод у рерни, обавезно мора да се засече, пробуши кора да се не би распукао тј. експлодирао. Ако се пржи, препорука је да се користи мало уља да не би упио сувише масноће.

Ролнице с две врсте сира
Потребно је:
– 2 средња плава патлиџана
– со
За маринаду
– млевени бибер
– босиљак
– оригано
– суви зачин
– маслиново уље
За фил:
– 150 г крем сира
– 200 г фета-сира
– пола чаше киселе павлаке
– исецкани першун свеж или сув
– бели лук, према укусу
– један већи или два мања парадајза
– бибер
– пола шаке ситно исецканих ораха
– першун
– орах за декорисање
– маслиново уље
Патлиџан опрати, па на дасци за сечење исећи на танке шните, око пола сантиметара дебљине по дужини. Сваку посолити и оставити да стоји пола сата како би изашла горчина, то јест онај карактеристичан опор укус. Потом их испрати хладном водом, осушити, па сваку намазати маслиновим уљем. Побиберити и посути зачинима, према укусу. Оставити да одстоје још пола сата.
Ставити шните на папир за печење, па запећи у рерни не дуже од двадесетак минута, да се не би распадале. Орахе, такође, мало испећи у рерни и ставити да се охладе.
Док се плави патлиџан хлади, направите фил за ролнице.
У дубљем суду сипати киселу павлаку, обе врсте сира, па их добро промешати; додати першун, бели лук, бибер, ситно исецкане орахе (оставите мало да поспете ролнице) и све поново добро сјединити.
Сваку шниту патлиџана премазати с филом, на почетку ширег дела ставити парадајз исечен на коцкице, па завити.
Уместо парадајза може да користи и паприка, краставац, а може и без ичега.
Ролнице ређати на тацну, посути остатком сецканих ораха, першуном и украсити целим језгром ораха.
Могу да се прелију с неколико капи маслиновог уља, па их оставе да се охладе у фрижидеру. Служити хладне с тостираним хлебом премазаним белим луком, пивом и парадајз-салатом.