Економски резултати Србије су веома добри, незапосленост је на рекордно ниском нивоу и очекује се да раст бруто домаћег производа (БДП) ове године износи 3,5 одсто, али се касни у реформи система плата, саопштио је данас тим Међународног монетарног фонда (ММФ) који је боравио у Србији ради разговора о трећој ревизији Инструмента за координацију политика (ПЦИ).
„Очекујемо да раст БДП следеће године износи четири одсто, захваљујући снажној домаћој потражњи”, наведено је у саопштењу тима који је предводио Јан Кес Мартејн.
Одбор извршних директора ММФ одобрио је на 30 месеци Србији у јулу прошле године нови програм сарадње уз подршку Инструмента за координацију политике (Policy Coordination Instrument – ПЦИ) којим ће се пратити напредак договореног економског програма путем пет полугодишњих разматрања резултата на којима ће се давати оцена његовог спровођења.
Реформе система зарада у јавном сектору и оквира запослености у јавном сектору, према ММФ, знатно касне, а потребне су и додатне активности у циљу јачања руковођења и корпоративног управљања државним предузећима.
ММФ је истакао да је потребна детаљна анализа цена електричне енергије како би се обезбедио повраћај целокупних трошкова.
Додаје се да се инфлација задржала на ниском нивоу и да се очекује да ће се у 2020. години кретати у доњој половини циљаног коридора.
„Релаксирани став монетарне политике и даље је исправан с обзиром на ниске инфлаторне притиске”, навео је ММФ, јавља Бета.
Добри фискални резултати настављени су, како се истиче у прва три квартала 2019. године, а на општем нивоу државе забележен је суфицит од јануара до августа, док јавни дуг наставља да пада, а приноси на државне обвезнице достигли су рекордно ниске нивое.
„Влада је усвојила ребаланс буџета који укључује додатну капиталну потрошњу, једнократну исплату пензионерима и повећање плата у јавном сектору. Иако ове мере не угрожавају фискалну одрживост, власти Србије би требало да пажљиво прате извршење буџета до краја године како би се обезбедило да дефицит остане у границама предвиђеним програмом”, навео је ММФ.
ММФ је истакао да је „давање већих повећања одређеним групама запослених како би се они задржали оправдано, али да сада укупни трошкови зарада расту брже од номиналног БДП-а, и то другу годину узастопце, што није у складу са обавезама које су преузеле власти Србије у овој области и са нашим саветима”.
Тим ММФ-а је, како је наведено, постигао договор са властима Србије о кључним параметрима буџета за 2020. годину, за који се планира укупни фискални дефицит од 0,5 одсто БДП-а.
Тај ниво би, навео је ММФ, обезбедио очување фискалне дисциплине и даље смањење јавног дуга.
„Увођење индексације пензија у 2020. години обезбедиће да систем у већој мери буде базиран на правилима”, наводи се у саопштењу.
Актуелни планови да се уведу нова фискална правила од 2021. године, према ММФ-у, помоћи ће да се очувају резултати које није било лако остварити и обезбеди фискална одрживост.
„Финансијски сектор је и даље стабилан, проблематични кредити у банкарском сектору забележили су пад до нивоа испод пет одсто, што је најнижи ниво од 2008. године”, навео је ММФ.
Додаје се развој тржишта капитала и даље промовисање динаризације бити од важности за унапређење финансијске стабилности и подршку средњорочном расту.
ММФ је истакао да структурне реформе напредују, али је „потребна јача посвећеност реализацији у неким областима како би се подстакао потенцијал Србије за раст и ограничили фискални ризици”.
„Остварен је напредак у реформи Пореске управе, јачању оквира за управљање јавним инвестицијама и приватизацији Комерцијалне банке”, навео је ММФ.