Ужице. – То што је Кина далеко, преко пола света, не смета кинеским туристима да у све већем броју походе западну Србију. Откривају они и редовно фотографишу знаменитости Ужица, лепоте Златибора и Таре, кривудаве осмице шарганске пруге, чари реке Дрине и чувену кућицу на њој... Па и живописну природу косјерићких села где се за госте из Кине „свадбе без матичара” организују.
– Кинези ће у овој години бити на другом месту по броју страних туриста у туристичкој регији западна Србија. Привлачи их ово атрактивно подручје, посебно планине и културно-историјско наслеђе нашег краја. Рецимо, масовно посећују и фотографишу бајинобаштанску „Кућицу на стени”, зато смо уз улагања Министарства туризма ту уредили одмориште. Повећању кинеске посете допринело је укидање виза и чињеница да они траже нове занимљиве дестинације. А када дођу у Србију за време свог одмора посете и околне земље: БиХ, Црну Гору, Хрватску – каже за наш лист Мирослав Рађен, директор ТО регије западна Србија, додајући да је задатак туристичких радника региона да у наредном периоду понуде нове заједничке програме.
Златибор је главни туристички центар овог краја, са традицијом организованог туризма дугом 126 година, најпосећенија планина Србије. Последњих година обара рекорде у посећености, а број страних посетилаца већ је достигао трећину укупног броја гостију Златибора. Кинези су у тој цифри све заступљенији. Како нам је рекао Владимир Живановић, директор ТО Златибор, прошле године они су били одмах иза туриста из Црне Горе и БиХ, а ове сезоне удвостручена је посета Кинеза, тако да ће у 2019. можда бити и најбројнији инострани посетиоци Златибора.
И у Ужице, центар регије, долази све више туриста из Кине. Упознају знаменитости града и наслеђе из прошлих времена: најстарију хидроцентралу, Стари град, Кадињачу и друго (а да би видели велики бронзани Титов споменик треба да се завуку иза зграде музеја). Ужице је крајем прошле године потписало повељу о братимљењу са 125 пута бројнијим кинеским градом Харбином. У ужичком насељу Пора већ неколико година успешно ради дечји вртић српско-кинеског пријатељства „Јихаи Мама Вонг”. Вртић је направљен уз донацију од 340.000 евра кинеске „Јихаи групе” чија председница Линда Вонг (коју због доброчинстава деца у Кини зову Мама Вонг), радо долази у град на Ђетињи. Овде је била и почетком прошле седмице приликом обележавања Дана града Ужица.
Пре две године, подсећамо, кинески привредници су у великом броју посетили Ужице и разговарано је о проширењу сарадње. Писали смо да је, уз остале ужичке развојне пројекте, кинеским привредницима понуђено да у селу Кремна праве етно-село из времена пророка, будући да све више туриста из Кине походи комплекс „Креманско пророчанство”.
Посебна атракција с туристима из Кине у последње време догађа се у селу Косјерићка Мионица, у познатом туристичком домаћинству „Гостољубље” породице Средић. Ту се организује српска традиционална свадба, али с младом из Кине. Као игра и туристичка авантура, наравно, није то права свадба. Ипак, Кинези ово воле и у све већем броју резервишу долазак на такву церемонију.
Како каже Жељко Средић из „Гостољубља”, на тој свадби без матичара заинтересованим гостима из Кине додељују се улоге из наше свадбарске традиције: младе и младожење, девера, старог свата, чауша, сватова... Сви су у српској народној ношњи, у свадбеној поворци иду за невесту, која затим баца јабуку преко крова, с тим што је споразумевање на енглеском, кинеском или српском. Прво се за овај чин бира млада, а ако Кинези немају младожењу, онда им овде дају каквог локалног момка који глуми њеног изабраника. Учешће у овој свадби кинески туристи лепо плате. Тај занимљив програм осмислило је мионичко удружење „Весник” уз подршку ТО Косјерић, с намером да се кинеском госту понуди нешто више од разгледања и фотографисања околине, кроз спој игре и упознавања наших обичаја. За „мионичку свадбу” увек има интересовања Кинеза, а она све више занима и домаће туристе.