У „гугл плеј” продавници ускоро ће бити доступна апликација „ПКС инстант пеј”, усмерена на модернизацију пословања предузетника и сектора малих и средњих предузећа. Без икаквих иницијалних и фиксних трошкова, апликација ће омогућити трговцима приступ новом виду безготовинског плаћања преко мобилног телефона или таблет уређаја. Заснована је на инстант платном систему Народне банке Србије, који омогућава плаћање у режиму 365 дана у години, седам дана недељно, 24 часа дневно, а који ће ускоро бити доступан кроз све банкарске канале.
– Апликација „ПКС инстант пеј” намењена је трговцима, односно свим предузетницима који на својим продајним местима немају ПОС терминале за плаћање картицама, док трговцима који имају ПОС терминале пружа могућност проширења услуга за купце, уз ниже трошкове трансакција. Довољно је да компаније које се одлуче за овај вид услуге преузму апликацију из „гугл плеј” продавнице и обрате се банци код које имају рачун ради активирања – најавила је Катарина Оцокољић, секретар Удружења за банкарство Привредне коморе Србије. Досад су, како је додала, уговоре потписале три банке, а у фази окончања потписивања уговора су још четири. Пошто свака банка мора да прође кроз тестну фазу у тестној лабораторији НБС, почетак употребе ове иновативне технологије очекује се после добијања свих сагласности НБС, истакла је Оцокољићева.
Све активности имају циљ да смање трошкове платних трансакција, поједноставе електронско плаћање и унапреде услуге за привреду, посебно за мале трговце и предузетнике, истичу у Привредној комори Србије. Основа за успостављање процеса плаћања употребом ове апликације је стандардизовани кју-ар код (QR). У њему су садржани сви елементи платног налога: од износа, податка коме се плаћа, како се плаћа, до сигурносних елемента плаћања.
У Србији је број издатих дебитних и кредитних картица на крају 2018. године, у односу на децембар 2016, порастао за 11,82 одсто. То значи да их је на крају прошле године било 7,6 милиона, што је за око 800.000 картица више. У односу на исти период, број активних дебитних и кредитних картица порастао је за 11,48 процената, а то значи са 3.868.477 на 4.312.557, тако да је у Србији на крају 2018. било 450.000 активних картица више него у току 2016. године. Раст броја активних картица на страни је дебитних картица, док активне кредитне током већег дела посматраног периода бележе стагнацију. А колико је динамичан период за нама можда најбоље сведочи и укупан број трансакција картицама и електронским новцем издатим у Србији. У првом кварталу 2016. износио је 33,9 милиона, док је у последњем кварталу 2018. достигао цифру од 55,6 милиона трансакција картицама и електронским новцем. Реч је о расту од 67 одсто, и то за само две године.