Безбедносно-информативна агенција (БИА) свечаном академијом данас обележава 120. годишњицу од оснивања Одељења за поверљиве полицијске послове и 17 година од оснивања БИА.
Свечаности присуствују председник Србије Александар Вучић, председница Скупштине Србије Маја Гојковић, министри у влади, представници 60 иностраних делегација, дипломатског кора, представници цркава, Града Београда.
Вучић је са директором БИА Братиславом Гашићем, положио венац на меморијални зид са именима погинулих припадника службе у седишту БИА пре почетка свечане академије, преноси Танјуг.
Академија је почела интонирањем химне Србије, а након тога је приказан документарно-историјски филм „Цивилна служба безбедности у Србији, првих 120 година”.
У Србији су цивилни безбедносно-обавештајни послови први пут институционално организовани Законом о допуни и измени устројства Централне државне управе из 1899. године, којим је у оквиру Министарства унутрашњих дела формирано Одељење за поверљиве полицијске послове, са задатком „да се стара за одржавање унутрашњег државног поретка и опште земаљске безбедности”.
Делокруг рада тог одељења обухватао је обавештајне и контраобавештајне послове, сузбијање антидржавне пропаганде и хајдучије, супротстављање тероризму, корупцији...
За првог начелника именован је Јован С. Миловановић, оснивач српске стенографије, бивши председник Трговачког суда и члан Апелационог суда у пензији.
Одељење за поверљиве полицијске послове организовано је по угледу на тајне полиције Француске и Аустроугарске, а законом је било прописано да Одељење, поред начелника, има секретара и ниже службенике, као и засебну архиву у којој су се, „под нарочитим надзором и старањем начелника”, чували „сви акти поверљиве природе”.
Указом краља Александра Обреновића, послови Одељења за поверљиве полицијске послове 1900. године прешли су у надлежност Полицијског одељења при Министарству унутрашњих послова.
Уважавајући значај првог законског уређивања цивилних безбедносно-обавештајних послова у Србији, Безбедносно-информативна агенција обележава 17. октобар као свој дан.
БИА је формирана је Законом о Безбедносно-информативној агенцији, који је ступио на снагу 27. јула 2002. године, као посебна организација Владе Србије.
Њено формирање препознато је као организационо и институционално решење које у датом тренутку најбоље задовољава безбедносне потребе српског друштва, узимајући у обзир изражене претње безбедности и расположиве кадровске и материјалне ресурсе.
БИА је цивилна, национална служба безбедности и део је јединственог безбедносно-обавештајног система Србије, делује на основу и у оквиру Устава, закона, других прописа и општих аката, стратегије националне безбедности, стратегије одбране и утврђене безбедносно-обавештајне политике Републике.
Њени основни задаци су: заштита безбедности Србије, откривање и спречавање делатности усмерених на подривање или рушење Уставног поретка, истраживање, прикупљање, обрада и процена безбедносно-обавештајних података и сазнања од значаја за безбедност Србије и информисање надлежних државних органа о тим подацима, као и обављање и других послова одређених Законом.