Ужице – На једној заравни уз реку Ђетињу, на седмом километру шеталишта од Ужица поред Стапарске бање и трагова неолитског насеља Стапарска градина, већ ниче први археолошки парк, реплика неолитског насеља. Ту ће, кад овај „праисторијски град” на пролеће буде завршен, туристи, истраживачи, ђаци на екскурзијама упознавати занимања људи на овим просторима, грађевине, наслеђе једног прадавног времена.
У основи пројекта „Нео лајф” градње тог археолошког музеја на отвореном, будуће туристичке атракције, јесте европска подршка од око 600.000 евра, као и прекогранична сарадња Ужица с Тузлом (где већ имају слично неолитско сојеничко насеље) и општином Милићи.
Традиционалне куће плетаре и земунице, налик праисторијским, биће у овом насељу простори одржавања изложби и приказивања древних заната. А део те што веродостојније представљене прадавне прошлости треба да буде и једна грађевина савременог типа (такође направљена традиционалним материјалима) с радионицама, условима за курсеве археологије, пратећим садржајима.
Ради се по музејској документацији о археолошким истраживањима локалитета Стапарска градина обављеним средином прошлог века. На том локалитету су у праисторији постојала четири објекта градинског типа из неолита и један из бронзаног доба.
Минулог лета почела је градња ове реплике неолитског насеља на заравни код Стапарске бање. Сада су видљиве конструкције будућих дрвених грађевина, високих ограда, платоа. Мирослав Ивановић, менаџер за промоцију пројекта, каже за наш лист да су ту већ завршени припремни радови (електроинсталације, водовод и канализација, нивелисање терена).
– У току су специфични занатски радови на изградњи настамби за које су ангажовани локални мајстори: за изградњу конструкција, плетење зидова, израду блатног малтера, постављање кровова од шиндре и ражане сламе. Градитељи користе земљу, пруће, дрво, сламу. Након радова на објектима приступиће се њиховом опремању, те осмишљавању поставки унутар и ван њих – објашњава Ивановић и додаје да се паралелно с грађевинским радовима припремају и садржаји анимације: обрада глине, камена, костију, коже, за шта су ангажовани народни мајстори и локалне занатлије чија се искуства користе од почетка пројекта.
– У плану је да отварање овог археолошког парка буде у мају наредне године. Незапослени млади људи из овог краја биће обучени за тематско вођење туристичких група и посетилаца – истиче наш саговорник, па на питање да ли ће се ускоро решити проблем приступних путева том насељу одговара да локална самоуправа ради на обезбеђењу инфраструктурних предуслова за долазак туристичких група.
Завршетком овог пројекта Ужица употпуњује атрактивну туристичку целину у горњем току Ђетиње. Креће се уз реку од најстарије хидроцентрале старе 119 година, на ужичкој плажи, поред средњовековне тврђаве Стари град, која се управо ревитализује, затим шеталиштем проглашеним „Европском зеленом стазом” кроз „ћирине” тунеле и стеновиту клисуру Ђетиње, па стиже до Стапарске бање и археолошког парка. Одатле за целовитост руте ваља уредити још пет–шест километара пута до језера Врутци и обновљеног манастира Рујно.