Ширење инфекције међу становништвом спречава се само ако је постигнут висок колективни имунитет, тако да корист од имунизације немају само вакцинисане особе већ цела заједница. Због тога се имунизација сматра једном од најефикаснијих мера примарне превенције, речено је јуче на скупу „Батутови дани”.
Циљеви програма имунизације у Србији усклађени су са циљевима програма имунизације Светске здравствене организацију у европском региону, а то су одржавање статуса „земље без дечје парализе”, елиминација малих богиња и рубеола, контрола великог кашља, хепатитиса Б, контрола епидемијског јављања болести које се могу спречити вакцинацијом.
Циљ имунизације у нашој земљи је да обухват вакцинацијом буде 95 одсто на нивоу целокупне популације деце која према календару треба да буду вакцинисана, преноси Танјуг.
Србија има дугу традицију вакцинације и међу првима је почела примену појединих вакцина те је тако 1839. године уведена вакцинација против великих богиња, дифтерија је елиминисана у Србији 1980. године, а статус земље без дечје парализе одржава се од 2002. године.