Директор Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Србије Михаило Јовановић потписао је у Шангају, на отварању Српско-кинеског пословног форума, Меморандум о разумевању за успостављање националне платформе за развој вештачке интелигенције са директором компаније Хуавеј у Србији Ли Мнћун. Меморандум је потписан у оквиру посете делегације Владе Србије Кини, а потписивању је присуствовала и председница Владе Србије Ана Брнабић.
„Најсавременији рачунарски системи високих перформанси, заједно са софтверском платформом за вештачку интелигенцију компаније Хуавеј, биће смештени у Државном дата центру у Крагујевцу, одмах по његовом отварању”, казао је Јовановић.
Он је истакао да ће ови системи омогућити развој најсавременијих услуга еУправе заснованих на коришћењу вештачке интелигенције у складу са Стратегијом Владе Србије за развој вештачке интелигенције до 2025. која је у изради, као и даљи развој образовања, истраживања, иновација, науке и економије.
Платформа за развој вештачке интелигенције је део донације кинеске агенције за развој међународне сарадње, вредне 13 милиона евра, а компанија Хуавеј ће у оквиру те донације обезбедити клауд инфраструктуру, као и платформу за вештачку интелигенцију који ће бити смештени у Државном дата центру у Крагујевцу.
Влада Србије је формирала Радну групу за израду предлога Стратегије развоја вештачке интелигенције Републике Србије за период од 2020. до 2025. године, чиме ће Србија бити једна од првих држава Југоисточне Европе која има овакву стратегију, наведено је у саопштењу.
Задатак Радне групе је израда Предлога стратегије развоја вештачке интелигенције Републике Србије у периоду од 2020. до 2025. године, која ће обухватити приоритетне политике са акцентом на развој вештачке интелигенције у образовању, истраживању, иновацијама, државној управи и привреди.
У овој фази израде стратешког оквира за развој вештачке интелигенције, на основу резултата до сада спроведених консултација и извршених анализа, установљено је да постоји потреба да се формулишу мере за достизање неколико циљева у области образовања, науке и иновација.
Како је прецизирано, ти цијлеви су развој образовања усмерен ка потребама савременог друштва и привреде условљеним напретком вештачке интелигенције, развој науке и иновација у области вештачке интелигенције и њених примена, развој економије заснован на вештачкој интелигенцији, унапређење претпоставки за развој вештачке интелигенције и услуга јавног сектора применом вештачке интелигенције, као и мере за осигуравање њене етичке и безбедне примене, преноси Бета.