ЗАГРЕБ – Неколико хиљада просветних радника протестовало је данас у Загребу тражећи повећање плата кроз повећање коефицијента сложености послова за 6,11 одсто, због чега су већ 19. дан у штрајку.
Истовремено с протестом, у организацији учитељских синдиката, данас нема наставе у основним и средњим школама у целој Хрватској, а придружили су им се и факултети.
Протест под називом „6.11. за 6,11 одсто” почео је испред Хрватског народног позоришта одакле су окупљени из целе Хрватске, носећи транспаренте, у колони кренули према седишту Владе на Марковом тргу, где је одржан главни део скупа.
„Поручујемо премијеру Андреју Пленковићу - немојте доводити у питање будућност”, рекао је председник Независног синдиката запослених у средњим школама Бранимир Михалинец окупљенима на Марковом тргу.
Он је поновио да синдикати желе да исправе неправду према запосленима у образовању.
„Председниче Владе, прихватите ли наше захтеве ви сте победили. Победили сте, јер сте осигурали будућност Хрватској. А ако не прихватите наше захтеве ви сте изгубили. Немојте бити губитник, свет воли победнике”, оценио је Михалинец.
Школски синдикати траже повећање коефицијента сложености послова за 6,11 одсто, колико запослени у школама заостају за другим јавним службеницима када је реч о сложености послова.
Влада је у октобру одбила њихов захтев, али је у међувремену најавила да ће у 2020. у три етапе повећати основицу за 6,12 одсто за све запослене у државним и јавним службама. Синдикати су оценили да се тиме не решава заостајање плата запослених у образовању.
У договору с коалиционим партнерима из Хрватске народне странке, који су подржавали синдикалне захтеве, Влада је недавно најавила да ће почети рад на решавању система коефицијената у јавним службама, а ако они не буду решени до краја јуна идуће године, коефицијент сложености послова за запослене у образовању би се повећао за два одсто.
Упоредо са штрајком, пре два дана су почели преговори с Владом. Синдикати су најавили да се штрајк по циркуларном моделу наставља, што значи да су сваки дан у штрајку школе у другим жупанијама, а повремено, као данас, све школе у земљи.