По сунчаном зимском дану на северу Норвешке, амерички маринци тренирају на леду и снегу учећи да се боре на температурама испод нуле.
„Која земља је на североистоку”, поручник Денијел Кроук виче групи од 20 војника у маскирним јакнама и белим панталонама у боровој шуми близу града Ситермуна.
„Русија”, узвраћају они.
Војници су део контигента од 650 маринаца који учествују у заједничкој војној вежби са 3000 војника из НАТО чланице Норвешке у време када су и НАТО и Русија појачале војно присуство на Арктику, преносе Вијести.
Неколико километара од Сатермуна, Русија модернизује своје снаге на полуострву Кола, где се налази њена Северна флота. Русија такође спроводи маневре последњих недеља, организујући велику подморску вежбу на северу Атлантика, објавили су норвешки медији позивајући се на обавештајне изворе.
„Не користите GPS. Могу бити блокирани”, упозорава Кроук маринце. НАТО је раније оптуживао Русију да је блокирала GPS системе у Норвешкој, што је Москва у више наврата негирала.
Раст тензија је узнемирио многе Норвежане, укључујући и становнике града Крикенеса који три деценије негују сарадњу са Русијом.
Становници могу брзо да пређу оближњу границу захваљујући дозволама због којих им није потребна виза. Многи одлазе у оближњи руски град Никел како би купили бензин јер је тамо много јефтинији, а улични знакови су исписани латиницом и ћирилицом.
„Не допада ми се то што гомилају војску са обе стране границе. Не желимо раст тензија”, казао је за Ројтерс Еирик Викан, сувласник бродоградилишта Кимек у Киркенесу, који две трећине прихода добија од оправке руских бродова.
„Овде на сјеверу, ми сарађујемо како бисмо смањили тензије... Трудимо се да не будемо део тога”.
Око трећине од 180 запослених у компанији су Руси, од којих 22 ради у руском лучком граду Мурманску.
Николај Чагин, механичар из руског града Северодвинск, ради на бродоградилишту у Киркенесу од 2006.
„Немам проблема каквих сам имао раније у Русији. Имам добар посао, нормалну плату”, казао је он.
Око десет одсто становника Киркенеса сада потиче са полуострва Кола.
Позориште Самовар из Киркенеса наступа и у Норвешкој и у Русији, а међу запосленима има и Русе и Норвежане. Руски кореограф Николај Четенев се осећа као код куће и размишља да се пријави за двоструко држављанство.
„Киркенес је руски град у Норвешкој”, казао је Руне Рафаелсен, градоначелник општине Соер-Варангер која укључује Киркенес.
Он каже да не би волио да види више тенкова на граници мада чланство Норвешке у НАТО-у сматра „гаранцијом да ради свој посао”.
Русија одбацује одговорност за пораст тензија и окривљује недавно стационирање америчких маринаца у Норвешкој, које сматра безбедносним изазовом.
Међутим, бојазни Норвешке су порасле након што је Русија анектирала Крим од Украјине 2014 а затим извела војне вежбе на Арктику укључујући и поморске маневре уз присуство бродова који могу бити опремљени балистичким пројектилима.
„Ово су биле јасне поруке из Москве”, казао је за британску агенцију генерал пуковник Руне Јакобсен, начелник норвешког генералштаба. Поручују нам да не будемо део НАТО одбране од балистичких пројектила.
Упркос тензијама, он каже да се руске снаге понашају мање агресивно на граници са Норвешком него у другим граничним зонама између Русије и НАТО, попут оних на Балтичком мору.
У напорима да изгради поверење, Јакобсен је протеклих недеља разговарао са регионалним шефом руске безбједносне службе ФСБ на полуостру Кола, и у Киркенесу се састао са новим шефом Сјеверне флоте Александром Мојсијевим.
„Као мала земља која је сусед суперсили, морате успоставити праву равнотежу одвраћања и поверења”, казао је Јакобсен.
Међутим, војне вјежбе су такође важне за Норвешку.
„Заједнички рад омогућава да се боримо заједно, уколико будемо морали”, казао је пуковник Ларс Лервик, командант Северне бригаде стациониране у Ситермону.