ЛОНДОН/БЕОГРАД – Одлазећи европски комесар за проширење Јоханес Хан изјавио је да председнику Србије Александру Вучићу није јасно зашто би био мотивисан да уђе у преговоре са Косовом, након одлуке ЕУ да не отвори преговоре о чланству са Северном Македонијом и Албанијом.
У интервјуу за Фајненшел тајмс Хан је открио да му је Вучић то рекао мало након одлуке о блокади приступих преговора са Тираном и Скопље, преноси Бета.
„Таква осећања су ударац за ЕУ која је провела готово читаву деценију у покушајима да посредује у разговорима Београда и Приштине”, рекао је Хан.
Како наводи ФТ, одлука о неотварању преговора са Северном Македонијом и Албанијом покренула је оптужбе на рачун ЕУ да је изневерила балканске земље и занемарила стратешки нестабилан регион и Хан на крају петогодишњег мандата не крије фрустрације због тога што то сматра стратешком грешком.
„Неупех је уследио тачно у време када је заправо требало да појачамо напоре да постанемо снажнији глобални партнер”, рекао је аустријски политичар у интервјуу за ФТ.
„Губљење утицаја у региону који нам је тако близу, и историјски и географски, оставиће вакуум који ће искористити стратешки конкуренти ЕУ, Русија и Кина”, додао је Хан за кога је још болнија „чињеница да ЕУ није демонстрирала принцип партнерства и одговорности које увек проповеда и на које се увек могла ослонити”.
Хан је посебно фрустриран што је Париз блокирао почетак преговора са Северном Македонијом иако је та земља са Грчком постигла споразум о екстремно осетљивом питању имена државе рекавши да је то „увреда за године које је Европска комисија потрошила постављајући политички оквир за споразум” и да шаље „погрешну поруку лидерима региона”.
„Приступни процес се темељи на заслугама и, ако ми не признајемо напредак, неће бити подстицаја за реформе”, рекао је Хан.
Упркос драматичном крају мандата, Хан је рекао да је поносан на напредак који је постигнут на побољшању веза између земаља региона, Албаније, БиХ, Косова, Црне Горе, Северне Македоније и Србије, које се још боре да превазиђу ратове и потресе из 90-их.
Он је напоменуо да је ЕУ од 2015. уложила готово милијарду евра у регион кроз фондове за међусобно повезивање и да је међурегионална трговина порасла 20 одсто. Такође је похвалио план за укидање накнада за роминг за кориснике мобилних телефона у региону до 2021, по моделу ЕУ.
„Састанци челника свих шест земаља постали су уобичајена ствар”, додао је Хан који је ;поздравио и иницијативу за укидање нецаринских баријера у трговини коју су покренули лидери Северне Македоније, Албаније и Србије.
ФТ подсећа да је Вучић недавно рекао за тај лист да ће се усредсредити на побољшање регионалних веза након неуспеха ЕУ да отвори приступне преговоре са Скопљем и Тираном, али посматрачи су забринути да ;ће истински напредак изостати без кредибилитета ЕУ за решавање горких билатералних питања ;попут спора Србије и Косова.
БиХ, која је и даље заглављена и стагнира због немогућности да формриа владу више од годину дана након избора, такође су потребне кључне реформе, а Србија „заостаје и не напредује” у усклађивању своје спољне и безбедносне политике с Бриселом, рекао је Хан, додајући да се прошлог месеца Београд придружио Евроазијској економској унији, економској групацији под руским вођством.
ФТ наводи да поједини стручњаци за балканску политику сматрају да Западном Балкану треба дати прилику за ближе везе са ЕУ чак и без придруживања - као што је приступ јединственом тржишту блока с идејом да би то значило бољу припремљеност држава за евентуално чланство.
Хан је међутим рекао да иако подржава дубље регионално ангажовање одбацује предлоге за било шта мање од пуноправног чланства у ЕУ за све земље Западног Балкана.
„Одувек говорим да је моја визија припремити сваку државу кандидата да једног дана постане пуноправна чланица укључујући учешће у Шенгенској слободној зони путовања без пасоша”, рекао је он.
Хан је оценио да ће бити потребно времена да се поништи штета коју је нанела неодлучност ЕУ за проширење чланства, али да је и даље оптимистичан јер је велика већина држава чланица подржала препоруку Комисије за отварање преговора са Скопљем и Тираном.
„У овом тренутку сви су збуњени и паралисани, али надам се да можемо то да превладамо што пре је могуће.... Постоје бројне области у којима ми као Европљани треба да остваримо резултате”, рекао је Хан.