Више од 700.000 људи у Србији има дијабетес, а сваки четврти живи у Београду. Са овим проблемом посебно се сусрећу велики градови у којима око 10 одсто становништва има дијабетес, а више од 15 процента је гојазно, нагласио је јуче градоначелник Зоран Радојичић. Он је поводом Светског дана борбе против дијабетеса посетио Саветовалиште за дијабетес које функционише у оквиру Дома здравља „Земун” и важи за једно од најбољих у Србији.
– Подаци указују да се тренд повећања броја становника у градовима неће мењати, па процене говоре да би у наредних 10 до 15 година проценат људи који болују од шећерне болести могао да се повећа за додатних пет, односно на 15 одсто. То је разлог зашто су се европски, светски градови удружили у борби против дијабетеса пројектом „Градови који мењају дијабетес” – казао је градоначелник, а пренео Беоинфо.
Београд ће у савезу са светским градовима водити рачуна о свом урбаном развоју, дизању свести становништва о проблему дијабетеса, како га спречити и како смањити тенденцију раста.
– Сваки минут физичке активности смањује ризик од појаве болести и због тога су се многи велики градови одлучили за тактику прављења пешачких зона. Пешачење је један од начина превенције дијабетеса и сигурно је да у великим градовима представља основу борбе против ове болести – истакао је градоначелник и додао да је алармантно то што деца све чешће имају проблем са шећерном болешћу, а главни узроци су, као и код одраслих, лоша исхрана и недовољна физичка активност.