Са задовољством сам у „Политици” 7. новембра прочитао чланак „Две бање граде гондоле, а две под катанцем чекају купце”, дописника из Краљева М. Дугалића, о достигнућима и убрзаном развоју Врњачке и Јошаничке бање. Најављује се да ће република помоћи и реализацију нових планираних објеката у ова два лечилишта и околини.
У непосредном окружењу Краљева налазе се још две некада познате, а данас отписане бање – Матарушка и Богутовачка, о којима нико и не размишља. Док су Врњачка и Јошаничка бања у друштвеној својини, Матарушка и Богутовачка су пред ликвидацијом, јер практично скоро две деценије нису у функцији коју су некада имале, као бисери балнеолошког здравства Србије.
Током стодвадесетпетогодишњег постојања, Матарушка бања је била уточиште многима. Прво су у њој смештај и мир нашли руски имигранти који су избегли за време Октобарске револуције 1918. и стигли до Србије. Неки од њих су дали значајан допринос инфаструктурном развоју бање. Други талас је донео избегличку децу погинулих бораца и сиромашних из Србије за време и после Другог светског рата (1942–1947). У трећем таласу у Матарушкој бањи су збринуте избеглице пристигле у нашу земљу у доба мађарске револуције, 1956. године. Четврти, највећи прихват избеглих и прогнаних лица у овој бањи десио се од 1991. до 1995. године, током распада СФРЈ, када су овде стигли људи из Хрватске, Босне и Херцеговине и са Косова и Метохије.
После прва три таласа изгнаника, Матарушка бања се подизала и просперирала кроз изградњу инфраструктуре, смештајних капацитета, здравствено-рехабилитационих центара и свега осталог што је карактерисало један савремени балнеолошки центар. Међутим, после последњег, четвртог таласа избеглица, не само да није профитирала, већ је, напротив, због немара државе, практично доживела неславан крај. Хотели „Жича” и „Термал”, све виле, стационари и слично, постали су руине склоне самоурушавању и за њих нису заинтересовани ни њихови предратни власници, а камоли држава која је директно довела до таквог стања. Исту судбину су доживели и рехабилитациони центри, сви пратећи угоститељски, здравствени, туристички, спортски и други објекти. Такве прилике условиле су и гашење управе бање.
Матарушка бања је у Европи и шире била позната по томе што је благотворна за лечење неуролошких, реуматских, дегенеративних, посттрауматских и других болести, а пре свега по лечењу стерилитета и других гинеколошких обољења. Данас, кад се боримо против беле куге и када држава одваја знатна средства за вантелесну оплодњу, држава допушта да пропада бања у којој се некада лечио стерилитет, што је велики апсурд.
Др Предраг Петровић,
научни саветник