Словеначки премијер Марјан Шарец изјавио је данас у парламенту да паравојне формације попут такозване Штајерске страже „кваре углед” Словеније у иностранству, али да их по тренутно важећим законима није могуће казнити јер не чине прекршаје, због чега се спремају измене закона о казненом поступку и закона о прекршајима.
„Све док такве групе не направе прекршај није их могуће казнити”, казао је између осталог Шарец, одговарајући у парламенту на посланичко питање како гледа на узнемиреност становништва поводом активности Штајерске страже, формације коју је основао контроверзни Мариборчанин Андреј Шишко, а чије је деловање прошле године оцењено као претња уставном поретку, а сам Шишко осуђен на осам месеци затвора.
На тврдњу посланика Социјалдемократа (СД) Предрага Баковића како би и по садашњем закону деловање тзв. „сеоских стража” по узору на Шишкову било могуће забранити јер изазивају узнемирење становништва те да је Шишкова стража, осим недавне активности на граници са Хрватском, дефиловала и по насељима, Шарец је казао да словеначка полиција деловање тих „викенд-извиђача” добро контролише, али по садашњим законима не може да делује због „рупа у закону”, све док не направе евидентан прекршај.
Истина је да оне „кваре углед” државе, навео је Шарец, подсетивши да су недавно о деловању сеоских стража и Шишка на граници са Хрватском писали бројни страни медији те доносили фотографије на којима су приказани с оружјем и у одорама, наводе Хине преноси Танјуг.
Но, додао је Шарец, они су под сталним надзором полиције, која је у сваком тренутку информисана где се налазе и шта раде, иако са друге стране полиција мора да се бави њима уместо да се посвети основном задатку на граници, међу осталим и контроли илегалних миграција, навео је Шарец.
Словеначки премијер је навео да словеначка полиција добро контролише јужну границу Шенгена и да је ове године привела 14.500 илегалних миграната и већину њих у складу са споразумом о реадмисији вратила у Хрватску.
Према његовим речима, регулисање питања тзв. сеоских стража, али и проблематике миграната влади би било лакше да је прихваћен предлог о деловању државне обавештајне агенције која је требало да добије нова овлашћења, но тај предлог није прошао, а није га подржала ни опозиција.
„Против су били и они који би већ сутра пустили Хрватску у Шенген”, казао је Шарец, алудиравши на недавну изјаву опозиционог челника и бившег премијера Јанеза Јанше да би у словеначком националном интересу било да Хрватска што пре уђе у Шенгенску зону.