ПРИШТИНА – Вршилац дужности премијера Косова Рамуш Харадинај оценио је да је позив да се појави пред Специјалним судом био политички, да је представљао притисак на њега због увођења такси на робу из Србије те поновио да би укидање таксе било „трагично”, преноси Бета.
„Зато што ми се већ два пута судило (пред Хашким трибуналом). А чињеница да сам позван је елемент који сам о себи говори. Друга чињеница је да сам под директним притиском међународне заједнице због таксе на Србију, а позив мени је обичан политички позив и нема никакве везе са законом”, рекао је Харадинај за КТВ.
Он је рекао да је више пута пре тога могао да поднесе оставку, али позив Специјалног суда је то учинио неизбежним.
Харадинај је навео и да није прихватио да се пред Специјалним судом појави премијер Косова већ само Рамуш Харадинај као појединац и да је због тога поднео оставку.
„Оставку нисам дао због разлаза са коалиционим партнерима”, казао је он.
Харадинај сматра да би било ко од лидера, укључујући и председника Косова Хашима Тачија када добије позив из Специјалног суда требало да поднесе оставку, јер би у супротном „нанео штету држави”.
Поновио је да би укидање таксе на производе из Србије и Босне и Херцеговине било „трагично”.
„Надам се да будућа влада неће укинути порез, јер ће то тиме на Косово вратити српску робу. То је услов (председника Србије Александра) Вучића, који блокира и прети Косову. Било би изненађујуће да би следећа влада укинула порез. Сада им је лакше одржати таксу јер међународна заједница више не захтева њено укидање”, казао је он.
Реципроцитет је, по њему, добар начин деловања, али не би требало да резултира ослобађањем од таксе.
"Не треба је уклањати јер се Србија није променила. И Курти и Османи не би смели да погреше. Ако то ураде, мислим да је то трагичан чин. Такса може остати унутар реципроцитета. Ако се она (такса) пакују на одређени начин, а српска роба се не увози, то је то”, рекао је Харадинај.
Његова странка је прихватила оцену „суверена” (народа) и он је одмах након бројања гласова 6. октобра када је по броју гласова била четврта странка изјавио да ће остати у опозицији.
Он је казао да није било позива за разговор да се прикључио странкама које су победиле.
Говорећи о кашњењу у потврђивању изборних резултата Харадинај каже да за то не сноси кривицу ни Централна изборна комисија, ни Изборни панел нити Врховни суд већ да је проблем у законодавству које је тако уређено да се свако може жалити и када има и када нема основа за то, чиме се процес одуговлачи.