Поводом 100 година постојања Удружења ликовних уметника Србије (Улус) у Уметничком павиљону „Цвијета Зузорић” на Малом Калемегдану и у Галерији Улус (Кнез Михаилова 37), у петак, 22. новембра отвара се јединствена изложба посвећена овом јубилеју. Том приликом биће додељене почасне плакете и признања заслужним институцијама и појединцима који су допринели афирмацији и раду Улуса.
Оснивање Удружења ликовних уметника Србије 15. новембра 1919. године у Београду било је кулминација дугогодишњих тежњи за стварањем кровне сталешке организације уметника. За првог председника удружења изабран је Урош Предић, човек беспрекорног професионалног угледа и личног интегритета. Улус тренутно има око 2.500 чланова, а готово сви уметници у Србији били су чланови овог кровног еснафског удружења.
„Сходно стогодишњици оснивања удружења, определили смо се за симболичан избор 100 уметника. Иако 100 издвојених уметника припада различитим временима, ликовним дисциплинама, правцима и стиловима, свако од њих је на свој начин допринео афирмацији српске ликовне уметности. На изложби ће слике и скулптуре из музејских збирки бити представљене путем видео-презентације. Народни музеј, Музеј савремене уметности и Уметничка галерија „Надежда Петровић” дозволили су употребу репродукција изабраних радова из њихових збирки у каталогу”, каже Наталија Церовић, историчарка уметности и кустос изложбе.
У Уметничком павиљону „Цвијета Зузорић” биће изложени радови из приватне збирке Радивоја Дражовића, која по избору дела представља једну целину заокружену мером, посвећеношћу и личним печатом колекционара. Колекција Дражовић, која је брижљиво сакупљана у току четири деценије, садржи слике, скулптуре и објекте из целог 20. и почетка 21. века. За павиљон је уступљено 40 радова од исто толико уметника, што ће бити прво представљање ове колекције у јавности. Међу изложеним делима заступљени су радови Петра Лубарде, Петра Омчикуса, Радомира Рељића, Владимира Величковића, Миодрага Протића, Зорана Павловића...
У Галерији Улус биће изложена 23 дела која су сликари, графичари, вајари и уметници из области проширених медија уступили из сопствених атељеа.
У оквиру обележавања јубилеја биће организован и пратећи програм. У сарадњи с РТС-ом и редакцијом „Трезора” биће приказане документарне емисије о значајним сликарима, селидби Улуса 1985. године и ванредној скупштини организованој тим поводом.
Речи Павла Васића из 1975. применљиве су и у 2019. години: „У исто време, Улус, као друштвени и културни организам, представља већ увелико један одређен појам и један императив без кога се наш уметнички живот не може замислити.” Уочавајући објективност и непристрасност, као основне принципе организације, он закључује да је Улус, иако никада није преузео улогу регулатора уметничког живота, био са својим масовним изложбама „несумњиво оно Сен Реалово огледало које шета дуж друмова и рефлектује верно све што се дешава на уметничком пољу, било то са жиријем било без жирија”.