Тешко, да теже не може бити. Кошаркаше Црвене звезде очекује четврта утакмица у седам дана, у ситуација када играчима снага копни, а лоша форма и резултати на оба фронта озбиљно љуљају брод српског шампиона. У том кратком низу забележена су три пораза, сваки тежак на свој начин. Прво је Асвел „украо“ победу у Београду у прошли петак, два дана касније Партизан је славио у дербију АБА лиге, а „црвено-бели“ су прексиноћ глатко поражени од Албе у Берлину. После тога поново пут под ноге, кренули су за Литванију где их вечерас (19 ч) очекује такође „рањени“ Жалгирис који је на свом паркету поражен од Панатинаикоса са 86: 85.
Тренеру Андрији Гавриловићу су у доброј мери везане руке, јер нема услова да се екипа тренингом тргне и подигне, али и управи клуба уколико жели конкретне промене у играчком кадру или стручном штабу. У том вакуму ређају се утакмице и порази, а тешко је веровати да се нешто значајније може променити у Каунасу. Поред квалитетног противника Звезду очекује и 15.000 најлојалнијих навијача, који без обзира на форму и резултате увек испуне Жалгирис арену и пружају веома бучну подршку. У односу на две претходне сезоне, када је стигао до фајнл фора (трећи у Београду) и плеј-офа, Жалгирис има знатно „тањи“ састав и мала је вероватноћа да у овој може да „дохватИ“ четвртфинале. Ипак, имајући у виду историју нјабољег литванског клуба, па и школу кошарке из које потиче, предаја је последње с чим би се могли поистоветити момци из „зелене шуме“. Ипак, ово за Звезду није неосвојива тврђава. Од две две победе (четири пораза) у међусобним дуелима, једна је извојевана у Каунасу (77:61) са највећом разликом од када се састају ови ривали.
Жалгирис је због „нивелисања“ буџета био приморан на веће реновирање тима. Клуб су напустили играчи који су носили игру, Дејвис (Барселона), Волтерс (Макаби), Вајт (Армани), Вестерман (Фенербахче) и Томсон (Уникаха), а замене нису једнаког квалитета. Ипак, сјајни тренер Шарунас Јасикевичиус (као играч четири пута освајао Евролигу) још увек држи конце у својим рукама и сасвим је сигурно да ће најтрофејнији литвански клуб покушати да ухвати прикључак за тимовима који су се већ профилисали као најозбиљнији кандидати за осам најбољих. Домаћи играчи, Улановас, Григонис, Милакнис, Јанкунас и Лекавичиус су и даље перејанице, а странци Волкап, Хјес, Ледеј и Лендејл добијају све значајнију улогу.
У саставу Звезде поново неће бити Перпероглу и Гист, можда ни Фаје који је отпутовао са екипом на ову мини турнеју али није играо у Берлину. Тренер Гавриловић очекује да играчи у овај дуел уђу са више енрегије него у Берлину, а састав ће одредити после јединог тренинга у Каунасу.
– Пред нама је још једна тешка утакмица у врло кратком року и новог путовања, против екипе која такође има три узастопна пораза у Евролиги. То значи само једно, да морамо да будемо спремни и одговоримо на њихову реакцију, јер ће Жалгирис изаћи са огромним мотивом и енергијом на терен. Морамо да пронађемо резерве и да одиграмо добру утакмицу, рекао је Гавриловић.
Капитен Бранко Лазић сматра да је Жалгирис тренутно у предности, с обзиром да је утакмицу пре два дана одиграо на свом терену.
– Мало је недостајало да направе преокрет против Панатинаикоса. Сигурно је да ће имати велики мотив, енергију и жељу да прекину низ од три пораза. Играју на свом терену, а у овако кратком року то је предност која није мала. Знамо одакле нам прети опасност. Жалгирис има доста играча из претходне сезоне, одличну атмосферу у хали, али све ће бити много лакше ако будемо чврсти и без падова у игри, рекао је капитен „црвено-белих“.
Армани чека Ефес
Жалгирис – Ц. звезда 19 ч
Алба – Олимпијакос 20 ч
Армани – Ефес 20,45 ч
Валенсија – Химки 21 ч
Сутра
Бајерн – Панатинаикос20,30 ч
Асвел – Фенербахче 20.45 ч
Барселона – Макаби21 ч
Басконија – Зенит 21 ч
Реал – ЦСКС 21 ч