По налогу председника Александра Вучића, Војнобезбедносна агенција истражиће шпијунску аферу у којој су наводни актери руски и српски агент. Индикативно је да се снимак, за који се још не зна поуздано ни кад је настао, ни ко га је направио, појавио у јавности уочи планиране посете председника Србије Руској Федерацији, почетком наредног месеца. Како је јуче рекла премијерка Ана Брнабић, још нема свих података о овом случају, а уколико се испостави да је све истина, онда је „реч о озбиљном проблему којим ће држава морати озбиљно да се позабави”. Према њеним речима, она се јуче ујутро тим поводом састала са председником и у сталном је контакту с њим. Премијерка је подсетила и да је Србија војно неутрална земља и да се та неутралност не доводи у питање. Од кога год да су притисци, они се једнако разматрају, рекла је Брнабићева.
Министар одбране Александар Вулин каже да је у току 24 сата, уз начелника ВБА, генерала Ђуру Јованића, имао више разговора са врховним командантом Војске Србије Александром Вучићем и да данас очекује више информација о наводној шпијунској афери, те да је ситуација озбиљна. „Врховни командант прикупља информације и очекујем да позове и окупи све шефове обавештајних и контраобавештајних служби, као и начелника Генералштаба Војске Србије. Ситуација је озбиљна и врховни командант ће закључке донети после подробног и стрпљивог разматрања”, рекао је Вулин и истакао да је лично „сигуран да се иза завесе крије и покушај удаљавања Србије од политике војне неутралности”, преноси Танјуг.
Према писању медија, аутентичност снимка са „Јутјуба” је потврдио бугарски истраживачки новинар Христо Грозев на свом твитер налогу. Из објаве Грозева на „Твитеру” не би се ипак могло закључити да је он потпуно сигуран да је снимак веродостојан. Грозев је, наиме, написао да „изгледа да, упркос општем уверењу, неки људи у српској обавештајној служби/ полицији нису превише задовољни активностима ГРУ-а у Србији (руска војна обавештајна служба.) Овај видео-снимак службеника ГРУ-а који наводно подмићује неименованог српског званичника, процурио је у медије”, написао је бугарски новинар.
Грозев је, иначе, овогодишњи добитник Европске награде за истраживачко новинарство, а од 2015. ради за британски портал „Белингкет”. Основао га је 2014. Елиот Хигинс, британски новинар и бивши блогер, а његова централа, односно сервер, налази се у Лестеру. На њиховом сајту пише да је реч о „независном, међународном колективу истраживача и новинара који користе истрагу отвореног кода и друштвених медија за испитивање различитих тема, од мексичких нарко-босова и злочина против човечности, до праћења употребе хемијског оружја и сукоба широм света”. Сам Грозев специјализовао се за, како каже, руске безбедносне претње.
Портал „Белингкет” објавио је својевремено да два висока руска официра стоје иза обарања малезијског авиона у Донбасу у Украјини 2014. године, као и да су службеници руске војне обавештајне службе ГРУ били укључени у планирање наводног државног удара у Црној Гори 2016. године. Новинар Грозев је пронашао и доказе на основу којих се може закључити да је високорангирани руски војнообавештајни официр радио из хотела у центру Лондона како би координисао напад нервним гасом на бившег руског шпијуна Сергеја Скрипаља у марту 2018. у енглеском граду Солзберију. За ову причу је и добио европску награду.
У јулу ове године Грозев је на конференцији у Украјини „Иза дигиталне завесе”, на којој је био један од главних говорника, рекао да руски хибридни напади нису новост из 21. века, да су постојали много пре времена Александра Трећег. Према његовим речима, Кремљ не говори истину, па чак и када је изложен међународним оптужбама због својих сајбер-операција, јер Русија нема много да изгуби када је реч о репутацији. Дао је пример једног од водећих руских ТВ водитеља Соловјова, који, како је рекао, сваког викенда лети до језера Комо, а понедељком се враћа на посао и на телевизији говори о „трулом Западу”.
За портпаролку руског Министарства иностраних послова Марију Захарову нема сумње у „блискост” сајта „Белингкет” са обавештајним службама, при чему је мислила пре свега на британске. Угледни амерички новинар Роберт Пери, који је преминуо прошле године, у својим написима је био скептичан у погледу резултата Елиота Хигинса. Он је рекао да је сајт „Белингкет” повезан са Фондацијом Џорџа Сороса и УСАИД-ом. Према његовом мишљењу, отуда критичка настројеност „Белингкета” према државама које су у немилости САД.
Шпијунске афере за које се оптужује Русија десиле су се ове године у Бугарској, а прошле у Грчкој. Бивши посланик Бугарске социјалистичке партије, који је у Софији водио проруску невладину организацију, Николај Малинов оптужен је да је добио новац за одавање бугарских државних тајни двема руским организацијама. Прошле године је Грчка протерала двојицу руских дипломата под оптужбом да су шпијуни.
Данас седница Савета за националну безбедност
Председник Александар Вучић заказао је за данас у 18 сати седницу Савета за националну безбедност, преноси Танјуг, позивајући се на београдске медије. Седница је заказана поводом могуће шпијунске афере чији су актери руски обавештајац и српски званичник.
Афере стижу из Бугарске
Ово је друга безбедносна афера у Србији у последње време која је повезана са бугарским новинарима. Подсетимо, претходно је бугарски сајт „Армс воч” обелоданио причу Александра Обрадовића, запосленог у „Крушику”, о наводним малверзацијама у вези са продајом оружја, према којој је у све умешан и Бранко Стефановић, отац министра полиције Небојше Стефановића.