У бројним чланцима у листу „Политика”, а и другим листовима, стручна јавност и Академија архитектуре су тражили обустављање изградње пројекта „Београда на води” због блокаде града према реци, угрожавања визуелног сагледавања високим објектима поред саме реке, угрожавања саобраћајне и друге структуре и дехуманизације и дискриминације становништва града за корист финансијске елите и страних имућних дошљака.
Конкурси који су у последњих десетак година расписани за урбанистичко-архитектонска решења објеката града, у организацији садашње и бивше власти, показали су се као веома неуспешни, а владајућа елита спроводи апсолутистичку вољу да понизи архитектонску струку, постављајући услов да се аутори, добитници награда, одрекну ауторства, дајући право да неки други моћници мењају идеју аутора у циљу постизања финансијских и других, заједничких или приватних интереса, што до сада није виђено на овим просторима, када је аутор за све био питан.
Поставља се питање да ли су архитекте пројектанти савременији и изнад визија политичке елите, када власт објекте не може да реализује како су то пројектанти замислили, или су то само предизборни потези, а реализација, или потпуно одустајање, јесте у рукама те власти, која је показала неспособност да гради објекте некомерцијалног садржаја, или је то питање да ли је на таквим објектима могућа „над(у)градња”.
Бројни примери то показују, почевши од 2012. године, када је за објекат „Промоција науке” у Блоку 30 на Новом Београду, где је председник конкурсне комисије био министар, награду добио странац, иначе финансијер конкурса, а објекат никада није изграђен.
Конкурс за Градску галерију на Тргу републике, на месту „Стакленца”, расписан у време демократа, никада није реализован, да би нова власт 2016. године расписала други конкурс за градску галерију на Косанчићевом венцу, који још није угледао ни светлост главног пројекта, а о изградњи се више и не прича.
Било би заиста примерно да се последњи конкурс за објекат „Коло” у Карађорђевој улици, на месту раније ђумрукане, реализује у скорије време, поготово што је локацијски везан за интересни „Београд на води”, мада су примећене, и комисији већ достављене, примедбе да поједини добитници награде нису поштовали конкурсне услове.
Здравко Здравковић,
архитекта