Руски амбасадор Александар Боцан Харченко изјавио је, поводом шпијунске афере, да никаве „скандалозне приче” не могу да нанесу штету односима Србије и Русије, као и да нису сви у свету задовољни њиховом сарадњом и да има позива Београду да од ње одустане.
„Оно што је најважније у читавој овој причи (...) је да су сада наши билатерални односи и пријатељство Србије и Русије стабилни. То је чврсто, садржајно, са таквом перспективом и дубином да никакве скандалозне приче, односно тобожње врбовање од стране руског војника српског војника не могу нанети никавку штету нашем односу”, рекао је Харченко за Радио телевизију Србије.
Он је изјавио да се често дешавало, уочи значајних састанака на високом нивоу, да се појављују „неке провокације, нешто скандалозно, па после тога је могуће да се демантује”.
Како је додао, навикло се на то. „Без обзира на то, на такве провокације идемо даље”, казао је амбасадор.
Он је рекао и да је уверен да је за грађане најважније питање да ли ће бити неке штете по односе две земље и поручио да неће бити, јавља Бета.
Како је навео, нису сви у свету задовољни сарадњом Србије и Русије, нивоом, обимом, садржајем, што се можда највише види у војно техничкој свери. ;
„Има позива за Београд да одустане од сваке врсте сарадње са Русијом” рекао је Харченко.
Он је рекао и да не разуме зашто војно техничка сарадња снажно иритира друге патнере Србије, у региону или још даље.
Према његовим речима, Русија пружа најбољу понуду у смислу цене наоружања, квалитета, модрености и „зато је у тржишном смислу наш руски производ одговара Србији”.
Како је рекао, Русији „не пада на памет” да каже да јој смета да нека суверена земља тргује са другом земљом
Говорећи о косовском проблему, указао је да чује понекад оптужбе да Русији жели да спречи разговоре, да не жели да се преговара и заувек реши тај проблем, наводећи да се то могло чути из Приштине.
„То уопште није истина, Русија је увек подржавала и говорила у прилог преговора, више него други партнери, из западних земаља”, нагласио је Харчено.
Он је рекао и да из Приштине „није било ниједног помака, ниједног корака у сусрет образложеним захтевима Београда”, мислећи при томе на укидање такси од 100 одсто на српску робу.