Ректорка Универзитета у Београду Иванка Поповић оценила је вечерас да је окончањем процеса одлучивања о докторату министра финансије Синише Малог остварен „корак напред” и одбацила наводе појединих представника власти да је Одбор за професионалну етику одлуку у том случају донео под политичким притисцима, преноси Бета.
Она је за Радио-телевизију Војводине рекла да је процес којим је утврђивана аутентичност докторске дисертације Синише Малог представљао „велико оптерећење и изазов за Универзитет”.
„То је један корак напред, сад можемо лакше да дишемо и да се окренемо стварима које су ургентне”, казала је ректорка.
По њеним речима, случај доктората Синише Малог се са становишта Универзитета, завршава одлуком Етичког одбора.
„Ово је рад стручног тела које је донело оцену која се односи на етику. Суштина је етички аспект који је овим окончан и то је био домен рада Универзитета. Све што се ставља у контекст општих друштвених догађања, то превазилази Универзитет. То је била академска ствар и одлука а то што је све подигнуто на ниво политике са Универзитетом нема везе. Ми смо све учинили да обезбедимо услове да Одбор без притисака може да донесе одлуку”, казала је Иванка Поповић.
Наводећи да ће разумевање те одлуке Одбора за професионалну етику бити лакше када за пар дана буде објављено коначно решење са образложењем, ректорка је казала да јој је жао ми што се „не верује Универзитету да је одлука академска”.
„Универзитет служи добробити друштва и не може радити у интересу било ког појединца. Етички одбор не доноси суд о научном доприносу текста, то није у домену његовог одлучивања, већ је одлучивао да ли је било преузимања туђег текста без навођења ауторства а коришћење туђег знања на неодговарајући начин представља невредновање знања”, навела је ректорка.
Она је одбацила наводе да је Одбор донео одлуку о докторату Синише Малог под политичким притисцима јер се тиме како је оценила, вређа интегритет чланова тог тела.
„Они то раде за нас. Универзитет је дужан да одбрани те људе од тих квалификација јер су само радили свој посао. Морамо указати одређено поштовање према Универзитету јер никад није имао могућност да тај случај не заврши. То не би могло да се заврши добро ни по један Универзитет а посебно не по београдски који неретко опањкавамо”, казала је Иванка Поповић.
Упитана да ли се плаши да би после одлуке о докторату Синише Малог, Универзитет могао постати место политичке борбе, ректорка је казала да претварање Ректората или било које организационе јединице у саставу Универзитета у поприште политичке борбе може само да штети Универзитету.
„Ректорат је место за сучељавање мишљења али политичко деловање мора бити изван Универзитета и његових организационих јединица”, рекла је ректорка и додала да студенти који су данима блокирали Ректорат јесу помогли процесу утврђивања аутентичности доктората Синише Малог у смислу да је блокада донела притисак на временску одредницу за завршетак тог процеса.
Коментаришући да ли је смањењем буџетских средстава за 2020. годину Универзитет кажњен због те одлуке, ректорка је казала да су мањи сопствени приходи били очекивани али не у толиком износу.
„Буџет се ствара неколико месеци па нисам сигурна у којој је мери могућа брза измена. Мања сума постоји у односу на прошлу годину, али изненађује да је толико мања ставка сопствених прихода. Министру можда није сметало што је тако испало. Било је могуће да буџетски део буде повећан јер би нам допунска подршка државе значила”, додала је ректорка.
Одбор за професионалну етику Универзитета у Београду предложио је прошле седмице Сенату Универзитета да поступи по правилнику о поништавању доктората у случају министра Синише Малог јер је утврдио постојање неакадемског понашања у његовом раду.