Подаци Светске здравствене организације показују да се рак дојке у свету годишње региструје око 1.670.000 жена, а да око 522.000 њих умре од ове болести. Ни у Србији ово, нажалост, није ретка болест.
На овим просторима сваке године од рака дојке оболи око 4.600 жена, а 1.600 изгуби битку са болешћу. То практично значи да свака осма припадница нежнијег пола добије ову врсту карцинома. Највећи број оболелих има од 50 до 65 година, али се дешава да оболевају и знатно млађе жене. Наша земља се налази међу државама са високом стопом смртности углавном због касног откривања карцинома. Због тога је веома важно апеловати на жене да по савету лекара одлазе на ултразвучне прегледе дојки и мамографију и то код проверених стручњака, који одлично знају да „читају” резултате снимања.
Како истиче врхунски дијагностичар др Зорка Дамјановић, радиолог, која је прегледала на десетине хиљада жена, на ултразвучни преглед дојки треба да иду све жене после 20. године и то једном годишње. Преглед је безболан, а на њему значајне ствари могу да се открију. И најмањи поремећај такозване архитектонике ткива може да се уочи на ултразвучном прегледу дојке, када је тумор достигао величину од неколико милиметара, али још није опипљив. Управо по том раном откривању рака дојке др Дамјановић је један од најпознатијих лекара, код које хрле пацијенткиње из целе Србије.
– Прво би требало урадити клинички преглед, а затим ултразвучни који је неинвазиван и траје 15 до 30 минута. То је важно јер се не може предвидети када ће нека жена добити карцином. Није искључено да га добије и девојка од 19 година и жена која је загазила у девету деценију живота. Уколико су жене у породици имале оболелу особу од рака дојке, било би добро да на контроле одлазе на девет месеци. Када су то блиски сродници, мајка или сестра, онда се дешава да се прегледи заказују и на шест месеци – истиче др Дамјановић.

Од 40. године женама се препоручује одлазак на мамографију, методу где се уз помоћ специјалног апарата мамографа, снимају дојке. Најбољи резултат снимања даје савремени мамограф који снима као 3Д и има 40 одсто бољу видљивост малих промена приликом откривања тумора, а управо тај апарат користи у раду наша саговорница. Она истиче да пацијенткиње немају аверзију када је реч о снимању на модерној мамографу јер преглед није болан.
– Од 40. до 50. године женама саветујемо да на сваких пет година одлазе на мамографију, а после тога на сваких две до три године. То је значајно јер могу да се уоче такозвани микрокалцификати који не могу другачије да се виде. Када нешто на снимку није сасвим јасно, онда се саветује одлазак на магнетну резонанцу. Годишње контроле су битне како би се на време пронашао тумор уколико је у међувремену настао – каже др Дамјановић.
Када се рак открије у раној фази, када још нису наступиле метастазе, прогноза за опоравак жене је врло добра. То најбоље илуструје податак да код наше саговорнице на годишње контроле долазе пацијенткиње и 33 година после часа када им је установљен карцином у раној фази.
– Много је важно да са женама код којих се открије болест обавите разговор на прави начин. Морате психолошки добро да наступите. Са сваком пацијенткињом морате у четири ока да обавите разговор на више тема. Јер, ако им само дате папир са резултатом и пустите тако речи у етар, они се осећају изгубљено. Зато је битно да између лекара и пацијента постоји однос поверења и брзог решавања проблема. То је деликатан посао и тражи посвећивање – додаје наша саговорница.
А да ли ће нека жена бринути о свом здрављу не зависи од њених година, нивоа образовања, од тога да ли има новца. Али, када се рак појави код неког у њиховом окружењу, онда уплаћени долазе.
– Тада сви схвате да нико није заштићен. Генетика има велики утицај на појаву болести, јер дојка и јајник имају исти ген. Уколико се код неке жене открију мутације гена које указују да има велику шансу да у току живота добије карцином дојке, присталица сам идеје да јој се та дојка одстрани. Тако се смањује тај огроман ризик да ће да оболи. Јавне личности имају велики утицај на људе и обавезу да испричају свету шта им се догодило зато што њих сви слушају. Када је својевремено манекенка Кејт Мос признала да је имала рак дојке, тада су жене масовно почеле да одлазе на прегледе. Доста је и глумица Анџелина Џоли утицала на свест жена, када је признала да је одстранила дојке због велике генетске могућности да ће добити рак – закључила је др Дамјановић.