БРИСЕЛ – Шта Западни Балкан, а пре свега Србија, могу да очекују у наредних пет година од политике коју ће водити нова председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен и њен тим комесара – нови шеф дипломатије Жозеп Борел и нови комесар за проширење Оливер Вархељи?
За почетак, најављују нови приступ ЕУ Западном Балкану, како у области политике проширења, тако и у процесима који се воде у региону, а Жозеп Борел посебно истиче да ће урадити све што је потребно да Београд и Приштина наставе дијалог и постигну споразум и наглашава да је то његов приоритет.
Урсула фон дер Лајен је приликом представљања свог програма нагласила да у наредних пет година мандата жели да потврди европску перспективу за Западани Балкан.
„Делимо исти континент, исту историју, исту културу и исте изазове. Изградићемо и исту будућност заједно”, поручила је фон дер Лајен, која је у септембру, када је кандидовала свој тим, најавила да ће ресор досадашњих „преговора о приступању”, који је у претходној комисији водио Јоханес Хан, бити враћен на ниво „проширења”, јавља Танјуг.
Ову терминошлошку измену која је објашњена практичним разлозима „једноставнијег изговарања”, многи виде као оптимистичну најаву за земље кандидате, а одлазећи комесар за преговоре о приступању Јоханес Хан хвали агенду фон дер Лајен за Европу која потврђује европску перспективу за Западни Балкан.
Да ће потврда европске перспективе за Западни Балкан и инсистирање на наставку реформског процеса у региону бити међу приоритетима нове председнице Европске комисије сматра и председавајући Спољнополитичким одбором ЕП и некадашњи известилац за Србију Дејвид Мекалистер.
„Сигуран сам да ће Урсула фон дер Лајен заступати исте ставове као и Европска народна партија и Хришћанско демократска унија у Немачкој. Ми смо отворени за нове земље чланице и залажемо за политику даљег проширења, али то мора бити припремљено добро и то захтева време”, изјавио је Мекалистер.
Темом реформе и процеса интеграција Западног Балкана у ЕУ започео је и представљање свог програма рада нови шеф дипломатије и потпредседник нове Европске комисије Жозеп Борел, уз констатацију да дијалог Београда и Приштине „предуго траје” и да се тренутно стање не може наставити.
„Једна ствар је јасна: Косово и Србија морају да постигну споразум. То је важно. Урадићу све што могу како би испунио овај приоритет”, изјавио је Борел.
Често суочаван са питањем кредибилитета као главног ЕУ посредника у дијалогу Београда и Приштине, а због позиције Шпаније која не признаје независност Косова, Борел каже да су земље чланице ЕУ, иако се разликују по питању признања, уједињене у свом ангажману на решавању проблема.
„Ако Кина, Индија и Русија не признају Косово, Косово неће бити држава. Зато морамо да радимо како би се разговори наставили”, поручио је Борел и најавио да ће као шеф ЕУ дипломатије прво посетити Приштину.
Како каже, Србију добро познаје, а на Косову никада није био, из „очигледних” разлога.