Од нашег сталног дописника
Бањалука – „Још нисмо добили овај програм, тако да не можемо улазити у детаље”, одговорили су федералним медијима из седишта НАТО-а након што су новинари затражили појашњење на недоумице које већ десетак дана владају унутар БиХ, где се различито тумачи да ли недавни компромис Председништва БиХ и усвајање „Програма реформи” значи наставак претходно започетих интеграција у ту алијансу.
„Програм реформи” је усвојен после годину дана политичке кризе. Изетбеговићева СДА је као услов за успоставу власти затражила наставак интеграција у НАТО, то јест усвајање Годишњег националног програма (АНП) како би се активирао прошле године одобрени Акциони план за чланство (МАП) БиХ у НАТО.
Но, Председништво БиХ је – након што се РС успротивила активацији МАП-а и даљим корацима на том плану – након дванаест месеци политичких превирања, усвојило „Програм реформи”, који је представљен као компромис, али је закључан у сефу Председништва БиХ.
То је отворило могућност за различито тумачење документа који јавност није видела. Власти у РС договор представљају као „победу”, док је опозиција у РС уверена да се на двадесетак страница документа налази потврда наставка претходно започетих интеграција. Власти такве тврдње одбацују и уверавају да се уместо „кретања ка чланству, прешло на сарадњу” с НАТО, какву има Србија. Сарајевски медији као кључно питање постављају то да ли ће већ наредне године БиХ морати усвојити нови пакет, то јест нови програм реформи. „Ипак, из НАТО-а се још не оглашавају о томе да ли ће БиХ, уколико намерава учинити оперативним МАП, идуће године морати доставити Годишњи национални план (АНП)”, пише портал „Кликс”.
За ову годину, извесно је било планирано усвајање АНП-а, али уместо тога договорен је „Програм реформи”. Нико још не зна да ли је реч тек о преименовању, без мењања суштине процеса. „Сарадња с НАТО-ом не утиче на потенцијално будуће чланство НАТО-а за БиХ. НАТО у потпуности поштује суверенитет и независност земље”, рекли су за „Кликс” из НАТО-а.
Руски амбасадор у БиХ Петар Иванцов у првим реакцијама је у четвртак после састанка с руководством РС поздравио договор политичких партија о формирању Савета министара. „Колико сам схватио, питања АНП-а и МАП-а тренутно су скинута с политичког дневног реда у БиХ”, рекао је Иванцов после састанка са Милорадом Додиком, чланом Председништва БиХ из РС. Високи функционер Додикове партије Небојша Радмановић изјавио је како се у усвојеном документу ниједном речју не помиње МАП, описавши документ као „мали корак уназад” у сарадњи с НАТО-ом. Министар спољних послова БиХ Игор Црнадак сумња у такве тврдње и наводи како ће јавно честитати Додику уколико је успео изађе из процеса интеграција, јер ће „то значити да је МАП сахрањен за сва времена”, што би, каже, била верификација одустајања од чланства БиХ у тој алијанси.
Жељко Комшић, хрватски члан председништва, признаје како „документ није претенциозан”, али да је „структурисан онако како се структурише АНП”. Додик новинарима у Бањалуци понавља да у документу нема ниједне речи о АНП-у и МАП-у, те додаје како документ који афирмише политику војне неутралности РС није тајан и истиче да га ја послао многим људима из опозиције. У изради документа који ће бити предочен Скупштини РС су, каже Додик, коришћена искуства земаља које нису у НАТО а имају документе о сарадњи с том организацијом.
Српска против мигрантских центара на својој територији
Додик је рекао да Савет за спровођење мира (ПИК) не може да доноси одлуке у вези са мигрантском кризом у БиХ и поновио да у Српској неће бити мигрантских центара. Он је подсетио на ранију одлуку власти у РС да на територији тог ентитета неће бити прављени центри за мигранте и додаје да ће тако и остати.
Како су претходно известили медији, министар унутрашњих послова Унско-санског кантона Нермин Кљајић изјавио је да су их посетили представници британске амбасаде у БиХ и да су добили обећање да ће земље чланице ПИК-а 5. децембра разматрати питање мигрантске кризе, те да ће бити формирани центри на територији ФБиХ и РС.