Нова тролејбуска мрежа на Дорћолу ипак ће заобићи Гундулићев венац. Ако се може судити на основу саопштења надлежних, после јуче одржаног састанка са представницима Дорћолаца то ће бити и највећа измена када је реч о пројекту градње ове мреже од Цвијићеве до Дунавске улице.
Састанак коме су присуствовали Јовица Васиљевић, секретар за јавни превоз, Радиша Момчиловић, директор ГСП „Београд”, и представници Дирекције за грађевинско земљиште, одржао је главни градски урбаниста Марко Стојчић. Како је указао, грађани су раније покренули иницијативу да се размотри могућност измене пројектоване трасе тролејбуских линија, а која датира од пре петнаестак година.
– Пројектовање је почело 2001, а све то усвојено је на седници Скупштине града 2006. у форми планског документа. Реч је о спровођењу тог пројекта, а што је било планирано да се заврши у наредних неколико месеци. Међутим, као одговорна управа реаговали смо на предлоге грађана и заједно са њима закључено је да је у једном делу могуће изменити трасу – навео је Стојчић додајући да је део тога учињен у априлу, када је заобиђена једна деоница на Гундулићевом венцу. Резултат јучерашњег састанка је да се и друга предвиђена деоница у овој улици искључи из тролејбуске мреже. Он је указао и да нису били тачни наводи који су изношени претходних седмица да ће нова контактна мрежа бити фиксирана на стамбене објекте.
– Сачуваће се све зеленило, као и паркирање готово у истом обиму као и до сада. Тролејбуси ће пролазити улицама којима и сада функционише јавни градски превоз. Мислим да смо испунили оно шта су грађани тражили од нас – оценио је Стојчић.
Подсетио је и да ова траса није трајно решење јер како се буде развијао депо у Дунавској улици, тако ће се и она кориговати – у корист грађана, уверава Стојчић.
После састанка, за наш лист Стојчић је појаснио да неће бити посечено ниједно дрво, а евентуално једно или два паркинг места ће бити укинута.
Представници Дорћолаца су, како сазнајемо, и поред овог састанка, ипак решили да се и синоћ, како је раније најављено, окупе и да размотре све оно што је договорено.
Првобитно пројектно решење предвиђало је да нова тролејбуска мрежа прође трасом Цвијићева, Поенкареова, Венизелосова, Гундулићев венац, Жоржа Клемансоа и Дунавска.
Дорћолци су се, када су недавно кренули радови, побунили јер су сматрали да ће остати без дрвореда, дела тротоара и паркинг места. Радови су онда привремено заустављени, а како су убрзо објаснили у Дирекцији за грађевинско земљиште, постојећи пројекат не подразумева сечу дрвореда и уклањање дела тротоара, већ уклањање шест стабала и опсецање тротоара на местима где се постављају стубови контактне мреже.