Председник Русије Владимир Путин оптужио је Бугарску да намерно одлаже изградњу гасовода „Турски ток” на својој територији и упозорио да би Москва могла да нађе начине да заобиђе Софију ако треба, преноси Ројтерс.
Бугарски премијер Бојко Борисов је негирао било каква намерна одлагања, наводећи да је изградња почела касно, пре три месеца, јер се Софија придржава правила Европске уније о јавним набавкама, чиме обезбеђује да Брисел не блокира тај пројекат, додаје британска агенција, а преноси Танјуг.
– Свако има право да тражи алтернативне правце. Ми тражимо алтернативну диверзификацију. Поред тога, политички им вероватно није баш драго што је Бугарска тако лојална, јака чланица НАТО-а и Европске уније – додао је бугарски премијер. – Бугарска поштује процедуре ЕУ. Ми нисмо ни Србија, ни Русија, ни Турска. Имали смо процедуре и тендере, што је одобрила Европска комисија – рекао је Борисов, преноси Спутњик.
Шта значе ови „шумови” на везама два председника? Да ли би они могли на било који начин да угрозе реализацију овог гасовода преко Србије, поготово ако се зна да без Бугарске гас до наше земље не може да стигне? Митар Ковач, стручњак за енергетску безбедност, каже да су „мале или скоро никакве шансе да пропадне ’Турски ток’, који је у суштини нови ’Балкански ток’”.
– Реално је очекивати да ће се притисци САД и Велике Британије на Бугарску појачавати, са намером да се овај посао што дуже одуговлачи, јер су и те државе свесне да је пројекат далеко одмакао и да га ништа више не може зауставити, као и „Северни ток 2”. Мислим и да се укупна ситуација неће одразити на нашу земљу, јер Русија и до почетка функционисања „Турског тока” у пуном капацитету даје привилегована решења за Србију због посебног односа према нама – каже Ковач.
Бугарска власт би, објашњава он, била исувише лакомислена уколико прихвати да постане колатерална штета у геостратешкој игри великих.
– Мислим да би последице по Бугарску временом биле катастрофалне, јер би се угрозио социјални праг и енергетска безбедност државе, као и привредни развој Бугарске – истиче наш саговорник.
Чињеница је, истиче, да Запад дугорочно не би могао да обезбеђује потребне количине гаса, и то по ценама које нуди Русија. По реакцијама Борисова, и Бугарима је јасно да морају хитно да престану са било каквим изигравањем преузетих обавеза, уз неразумна образложења и оправдања.
Милош Здравковић, стручњак за енергетику, каже да, откако је у САД предизборни период, њихови политичари се такмиче у антируској реторици. Најављују успоравање изградње руских гасовода кроз Европу, али се не говори о прекиду градње, јер је то сада немогуће зауставити.
– Очекивано је што председник Путин користи сваку прилику да подсети да Русија има друге варијанте за извоз гаса, јер смо сви сведоци какву је немерљиву штету Борисов нанео овом делу Европе када је одустао од гасовода „Јужни ток”. Ипак – додаје Здравковић – мало је вероватно да би Бугари могли да понове исту грешку. Завршетком „Снаге Сибира”, очекиваним скорим завршетком „Северног тока 2”, Русија има начина да надомести сваки кубик гаса који би евентуално прошао кроз Украјину.
Што се тиче САД, оне више немају могућност да зауставе градњу, али могу да је успоре наметањем санкција. Зато је и изабрана компанија из Саудијске Арабије да гради деоницу кроз Бугарску.
– Саудијци не подлежу америчким санкцијама, што је важно за даљу градњу „Турског тока” преко Бугарске. Русима се жури да заврше ту деоницу, тако да је ситуација око гасовода завршена, а реторика је оваква због јавног мњења у САД и Русији – закључује наш саговорник.