ЛОНДОН - Британски премијер Борис Џонсон нашао се на удару критика због свог одговора када му је приказана фотографија болесног детета како лежи на поду у болници уочи избора 12. децембра.
Током данашњег интервјуа, новинар Ај-Ти-Вија више пута је покушао да Џонсону покаже фотографију на свом телефону четворогодишњег дечака који лежи на гомили капута у болници, који је приказан на насловној страници дневника „Мирор”, који подржава лабуристе, пренео је Ројтерс.
Лист наводи да је дечак за кога се сумњало да има упалу плућа морао да буде лечен на поду јер није било кревета.
Џонсон је у почетку избегавао да погледа у телефон и уместо тога почео је да износи своје инвестиционе планове за Националну здравствену службу (НЗС) и такође, рекао да није имао шансу да види фотографију.
Новинар је рекао да је Џонсон потом узео његов телефон и убацио га у џеп.
Када га је поново питао за фотографију, Џонсон је извадио телефон, погледао га и рекао: „То је ужасна, ужасна фотографија”.
Он је рекао да се извињава породици и свима онима који имају ужасна искуства у НЗС-у, али да је оно што раде подршка НЗС-у.
„Све у свему, мислим да пацијенти у НЗС имају много, много боље искуство од овог јадног детета”, додао је пре него што је рекао: „Жао ми је што сам вам узео телефон”.
Be in no doubt: Boris Johnson’s Conservatives caused this crisis by depriving our NHS of the funding it needs.
— Jeremy Corbyn (@jeremycorbyn) December 9, 2019
No wonder he can’t bring himself to look at the photo.https://t.co/SEZhk4p1Zw
Опозиционе странке брзо су поделиле снимке на друштвеним мрежама, рекавши да то показује да се Џонсон не брине за пацијенте, преноси Танјуг.
Политичка уредница Би-Би-Сија Лаура Кунсберг написала је на свом „Твитер” налогу да је министар за здравље Мет Хенкок послат у болницу у Лидсу где је фотографисан дечак.
Дочекала га је група лабуристичких активиста који су протестовали, а један од њих је ударио његовог саветника.
Избори и одлуке у Великој Британији
Три дана су остала до избора на којима ће се Британци одредити не само ко ће руководити британском владом већ и када, како и чак да ли ће уопште земља напустити Европску унију, пише агенција АП.
За то време, странке се боре да обезбеде подршку колебљивих и неодлучних бирача.
Право гласа у Великој Британији има 46 милиона гласача, који одлучују ко ће ући у доњи доми парламента, који има 650 места.
Било која странка која освоји већину може да формира владу с премијером из редова те странке, а уколико ниједној то не успе, ствар се компликује јер онда највећ странка треба да покуша да формира мањинску владу или да се страначки лидери договоре да формирају коалицију, преноси Танјуг.
Владајући конзервативци, који су већ девет година на власти, тренутно имају 298 места у Доњем дому парламента, а лидер те странке и актуелни премијер Борис Џонсон изјавио је да ће, ако освоји већину, завршити „Брегзит”.
Опозициона Лабуристичка странка тренутно у парламенту има 243 места и на овим изборима покушаће да се врати у кабинет први пут од 2010. године.
У њиховом фокусу су планови да се више новца издвоји на здравствену заштиту, образовање и социјалну бригу, али и кључне индустријске гране, као и да се обезбеди приступ бесплатном интернету.
Последњи пут су избори у Великој Британији у децембру одржани пре 96 година, будући да се обично одржавају на пролеће када је лепше време.
Подаци говоре и да се више од 70 посланика неће поново кандидовати на изборима због „токсичне политичке атмосфере” везане за „Брегзит”, а АП подсећа и да не треба заборавити да 35 места у парламенту има Шкотска народна странка која се противи изласку из Уније и жели да Шкотска напусти Британију и постане независна.
Либералне демократе, које желе да се „Брегзит” у потпуности откаже, имају 20 места у парламенту.
На овим изборима први пут ће заједно изаћи три мање странке које су за ЕУ - Либерално демократска, Зелени и Велшка странка Плаид Кимру, које су се обавезале да се неће кандидовати једни против других за поједина посланичка места како би освојиле више гласова.
Према прописима, максималан износ који странка може да потроши на рекламирање, трошкове кампање и друге трошкове је 19,5 милиона фунти, односно, како је израчунато, 30.000 фунти по посланичком месту.