У Јелисејској палати у Паризу завршен је самит лидера „Нормандијске четворке”. Председник Русије Владимир Путин, председник Украјине Владимир Зеленски, председник Француске Емануел Макрон и немачка канцеларка Ангела Меркел састали су се како би разматрали ситуацију у Украјини.
Разговори су, како преноси Спутњик, трајали пет и по сати, укључујући и прекид од сат и по за билатерални састанак председника Русије и Украјине.
Председник Русије изјавио је да је рад „нормандијског самита“ био веома користан.
„Веома смо захвални лидерима Француске и Немачке што су посветили толико пажње овом питању и уложили толико напора како би се постигло коначно решење. Са своје стране, Русија ће учинити све да допринесе овом послу”, истакао је Путин
Путин је навео да је у заједничкој изјави самита наглашен значај директног дијалога сукобљених страна на истоку Украјине.
„Усвојен је завршни заједнички документ који је потврдио да не постоји алтернатива строге и доследне примене Минских споразума од 12. јануара 2015. Наглашен је значај директног дијалога између страна у сукобу“, саопштио је Путин.
Председник Русије констатовао је „отопљавање” у решавању кризе у Украјини наводећи.
„Да ли постоји отопљавање? Мислим да постоји”, рекао је руски лидер. „Како? Прво, већ је извршена размена затвореника. То се догодило. Постигли смо повлачење снага на три пункта. То се догодило. Срели смо се сада у нормандијском формату и разговарали о веома важном широком спектру питања, а по многима од њих смо постигли напредак. То се догодило“, објаснио је Путин.
На конференцији за медије председник Украјине Владимир Зеленски рекао је да је покренуо питање поновног преузимања контроле над границом са Русијом од стране Кијева и да се нада да ће се вратити на ово питање на следећем састанку за четири месеца.
Зеленски је навео да је Кијев спреман да реализује споразуме постигнуте у Паризу, али да је то је „двосмерна улица“.
„Надамо се да ће се сви споразуми поштовати, али схватамо да ће само конкретне акције бити потврда спремности свих за мир. Ми смо, са своје стране, спремни да реализујемо споразуме, али то је двосмерна улица“, изјавио је Зеленски.
Зеленски је, такође, истакао да никада неће пристати на федерализацију Украјине и неће дозволити притисак на спољну политику земље.
„Украјина је унитарна држава, то је непроменљиви члан устава Украјине и неприкосновени принцип постојања државе“, рекао је Зеленски.
Коментаришући одржавање избора у Донбасу, Зеленски је рекао да су локални избори у Донбасу могући само према украјинском закону и стандардима ОЕБС-а.
Он је саопштио да је на састанку лидера „наглашена потреба за повлачењем свих страних формација и војне технике“.
Зеленски је додао и да не разуме како да контролише поштовање потпуног примирја у Донбасу, пошто су се раније такви споразуми нарушавали.
Украјински лидер додао је и да је на састанку са руским колегом разговарао о транзиту гаса.
„На билатералном састанку са председником Руске Федерације разговарао сам о томе (транзиту гаса)... Чини ми се да смо деблокирали то питање. И сада ће се на нивоу саветника разматрати могућност, формат, обим, цена и други детаљи споразума о транзиту гаса, јер је то веома важно за све“, објаснио је Зеленски.
Председник Русије је, са своје стране, саопштио да би гас за Украјину могао бити 25 одсто јефтинији него сада, „уколико се договоримо о заједничком поштеном раду“.

Председник Француске Емануел Макрон изјавио је да је састанак „Нормандијске четворке” био продуктиван. Он је додао да сама чињеница да се лидери налазе један поред другог показује кредибилно поновно покретање мировних преговора.
Макрон је поздравио „политичку храброст” украјинског председника за којег је састанак у „нормандијском формату” био први.
Дискусије на састанку „Нормандијске четворке” омогућиле су напредак у многим питањима у решавању украјинске кризе, укључујући размену заробљеника, додао је француски председник.
Немачка канцеларка Ангела Меркел рекла је да су се лидери „четворке“ договорили да постоји потреба координисања политичких корака за одржавање локалних избора у Донбасу. Она је истакла да су сви учесници самита показали добру вољу за политичким решавањем ситуације у Донбасу.
Немачка канцеларка је навела да су се лидери „Нормандијске четворке“ на састанку у Паризу сложили да се придржавају Штајнмајерове формуле.
Нови састанак у „нормандијском формату” требало да буде одржан у року од четири месеца, тачан датум састанка није прецизиран.
„Нормандијски формат“
Преговори лидера „нормандијске четворке” постали су могући, како наводи Спутњик, након што је Кијев усвојио Штајнмајерову формулу и повукао снаге из Станице Луганске, Золото и Петровско у Донбасу.
Први састанак лидера Русије, Француске, Немачке и Украјине одржан је 6. јуна 2014. године, а касније је овај формат почео да се назива „нормандијски“. За најзначајнији састанак „четворке“ сматра је самит у Минску у фебруару 2015. године, на коме су утврђени тзв. Мински споразуми.
Шта су се договорили Путин и Зеленски
Руски и украјински председници Владимир Путин и Володомир Зеленски договорили су се у Паризу да се до краја године у потпуности примени свеобухватан споразум о прекиду ватре на истоку Украјине.
Они су се на састанку у оквиру „Нормандијске четворке” договорили да се ослободе и размене сви затвореници који имају везе са сукобом, такође до краја 2019. године.
Договорили су се да до краја марта 2020. године расформирају војне снаге у три области у Украјини, преноси Би-Би-Си.
На конференцији за новинаре после разговора у Јелисејској палати, Путин је поздравио састанак четворке, наводећи да представља важан корак ка декларацији сукоба у Украјини.
Путин је позвао и на измене украјинског Устава да би се Донбасу дао специјалан статус.
Додао је и да је потребно да се омогући више пролаза за цивиле на истоку Украјине и да се да амнестија људима који су учествовали у конфликту.
Зеленски је новинарима рекао да Украјина неће пристати на територијалне уступке у замену за постизање мира.
Он је додао да његова земља мора да има потпуну контролу над својим источним подручјима и да на том пољу неће правити компромисе.
Такође је пренео да је проблем извоза руског гаса кроз Украјину отклоњен и да ће се радити на споразуму по том питању.
Русија и Украјина се и даље не слажу о појединим питањима, као што су повлачење проруских снага и избори у областима Украјине, које су под контролом побуњеника.
Француски председник Емануел Макрон, који је био домаћин разговора заједно са немачком канцеларком Ангелом Меркел, рекао је да су на састанку биле видне разлике.
„Нисмо дошли до чудесног решења, али смо постигли напредак”, рекао је Макрон и додао да сама чињеница да су се састали у Паризу важан резултат.
Меркел је истакла да је у Паризу показана добра воља.
„Имамо много посла да урадимо, али након данашњег састанка сматрам да постоји добра воља да се реше тешка питања”, навела је Меркел, преноси Танјуг.
Ово је први пут да су се у оквиру овог формата сусрели Владимир Путин и Володимир Зеленски.
Британска агенција примећује да је говор тела Путина и Зеленског био „хладан” и да се они јавно нису руковали, као и да су избегавали контакт очима.