Србија поштује територијални интегритет Украјине, самим тим нико од званичника из извршне власти није имао састанке с делегацијом Крима, каже за „Политику” Ивица Дачић, шеф дипломатије, коментаришући демарш Министарства спољних послова Украјине Београду. Званични Кијев је оштро реаговао на долазак званичника Крима Георгија Мурадова и Наталије Поклонске, заменице председника Одбора за спољне послове Државне думе Руске Федерације, у српски парламент, који су тамо боравили на позив Двери и радикала. Поклонска је с лидером Двери Бошком Обрадовићем позирала испред заставе Крима у једној од зграда Скупштине Србије, у Улици краља Милана.
Украјинско Министарство спољних послова изразило је „дубоку забринутост” због посете представника „окупационе администрације Крима” Београду, током које су се састали с народним посланицима и одржана је конференција „Београдски дијалог: Конструктивни односи с Русијом и признавање воље народа Крима”. „Украјина посету делегације Крима доживљава као непријатељски чин којим се крше одредбе Резолуције 68 ’Територијални интегритет Украјине’ и квалификује као покушај Руске Федерације да легитимише илегалну окупацију Аутономне Републике Крим”, наводи се у саопштењу које је достављено медијима. Тим поводом, како се каже, у украјински МСП је позвана саветница за послове Србије у тој земљи Светлана Кошутић.
На питање како коментарише оптужбе Кијева да Београд наводно крши Резолуцију 68 УН, Дачић одговара да су то „уобичајени демарши које стално добијамо” и понавља да нико из извршне власти није у томе учествовао. Он поставља и питање зашто сада тим поводом не реагује Бошко Обрадовић, који је примио ту делегацију.
Исто питање смо Обрадовићу и ми поставили, али он није желео да на њега одговори. Он је, иначе, за састанак с Поклонском и Мурадовом рекао да је наставак успешне сарадње с представницима „Републике Крим”. Поклонска је у Београду боравила и у априлу 2018. и тада је њена посета изазвала оштру реакцију амбасаде Украјине, из које су поручили да се она налази на потерници украјинског тужилаштва због рушења територијалне целовитости земље. Они су очекивали и да ће Влада Србије осудити сусрет с Поклонском.
Посланик Српске радикалне странке, чији представници су такође примили Мурадова и Поклонску, Александар Шешељ, каже за „Политику” да украјински демарш не сме да буде разлог за забринутост нашег МСП. „Имајући у виду нашу међународну позицију и заштиту коју имамо по свим питањима од Русије, с том земљом би требало да имамо специјалне односе и она би требало да има специјални статус за нашу дипломатију у односу на било коју другу земљу. Режим у Кијеву се од Мајдана 2014. не може назвати демократским”, оцењује Шешељ и негира да су својим потезом радикали нанели штету држави.
Уз опаску да то што је урађено није потез државе, бивши министар спољних послова СРЈ Владислав Јовановић каже и да не сме бити ни приватна ствар то што неко доводи некога под сводове скупштине јер је то најсвечанији и најзваничнији свод неке зграде у држави. „Није најсрећније да се сви гости које позива било ко, сем званичних, уводе у парламент јер се на тај начин даје значај који можда није био намера, али у очима других може да представља неку врсту несагласја с оним што је званични став у вези с Кримом. Ту је направљен протоколарни гаф неких опозиционих посланика, што је дало разлога и повода тој земљи да се осети непријатно. То је можда занемарљиво, али може и да произведе несугласице и неспоразуме”, каже Јовановић за наш лист и додаје да је МСП Украјине ипак реаговао пребрзо и преоштро.
Украјинске камионџије претукле српске
Шесторица српских камионџија око један сат после поноћи претпрошле ноћи брутално су претучена на граничном прелазу између Украјине и Румуније, на прелазу Ђаково–Халмеу. Њих су, према писању медија, претукли украјински возачи шлепера, а док су их ударали, наводно су викали да је „ово Украјина и да је ово њихова граница”. Група претучених српских возача објаснила је да се то догодило на граници између две земље – пред сам улазак у Румунију, на њиховом повратку кући. „Претучени смо нас петорица-шесторица, од чега тројица баш тешко”, написали су возачи, преноси Танјуг, додајући да су повређени Радојко Ковачевић, Милан Рујевић и Драган Јовановић. Упитани шта је био повод за напад, рекли су да су нападнути из чиста мира. Кажу да на том месту стоје и чекају већ данима, не само наши него и руски и белоруски шлепери, за разлику од домаћих украјинских, који без проблема обилазе километарску колону и прелазе границу за тили час.
Србија није гласала за Резолуцију ГС УН
Резолуција 68, на коју се позива украјински МСП, необавезујућа је, усвојена је 27. марта 2014. на 68. седници Генералне скупштине Уједињених нација под називом „Територијални интегритет Украјине”. За њу је гласало 100 држава, једанаест је било против, 58 уздржано, а представници 24 државе, међу којима и Србије, били су одсутни током гласања. Резолуцију су предложиле Канада, Костарика, Немачка, Литванија, Пољска и Украјина.