Симбол моћи, осматрачница и видиковац – Земунска тврђава на Гардошу добила је ових дана нови изглед. Враћен јој је „лик” који је имала с почетка двадесетог века када су је овековечили тадашњи фотографи и путописци. На основу тога потврђени су њен основни габарит и форма.
– Радовима су остаци бедема Земунске тврђаве консолидовани и рестаурисани у оној мери докле су постојали поуздани подаци о њеном изгледу. Највећи изазов представљала је обнова југоисточне куле тврђаве, која је представљала потенцијалну опасност за посетиоце и куће на падини Гардоша. Услед дестабилизације тла и механичких оштећења, она је била готово потпуно обрушена. И надземни остаци зидова тврђаве били су оронули. Југоисточна кула, али и зидови овом приликом су санирани и рестаурисани. Приликом радова на овој кули добили смо и могућност да се покаже оригинална кота пода некадашње цитаделе. На овај начин суграђанима и туристима приближен је један од најлепших видиковаца у граду – кажу у Заводу и истичу да обнова Земунске тврђаве представља чин очувања идентитета старог Земуна. Како је истакла Оливера Вучковић, директорка Завода, тврђава је један од најраније утврђених културних добара и сада представља и несумњив туристички потенцијал.
Завод је још 2016. урадио пројекат реконструкције и рестаурације тврђаве. Он је подразумевао статичку санацију и обнову обрушене југоисточне куле и рестаурацију лица бедема. Аутори овог пројекта су архитекте Завода Љиљана Конта и Раде Мрљеш. Радови на тврђави трајали су од прошлог децембра до овог новембра.

Уређење тврђаве спроведено је у две фазе и то средствима из различитих извора. Прву фазу пројекта финансирало је Министарство правде, другу Министарство трговине, туризма и телекомуникација, а помоћ у реализацији пружили су град и општина Земун.
– Вредност радова износила је 34 милиoнa динaрa. У ту сврху Министарство правде је из опортунитета обезбедило 12 милиона динара, Министарство трговине исто толико, а град око 10 милиона. Сада је на реду израда пројекта санације Миленијумске куле да бисмо уз финансијску помоћ републике и међународних донатора реконструисали овај туристички драгуљ. Завод завршава пројекат ревитализације ограде Земунског гробља, које је такође историјски споменик. Улице се уређују, тако да се Гардошу враћа основна функција, а то је туризам и образовање, да би нове генерације знале своју историју – рекао је Горан Весић, заменик градоначелника.
Како је указао Дејан Матић, председник општине Земун, ова општина је са грађанима у оквиру пројекта „Да се ради и гради по твом” уложила око 15 милиона динара да се обнови степениште које се простире од Лагумске улице до гардошке терасе, а које је такође део историјске целине „Старо језгро Земуна”.
Споменик културе
Земунска тврђава је споменик културе, један од првих утврђених у нашој земљи 1946. године. Кроз историју тврђава је била симбол моћи, осматрачница и видиковац. У народу је позната и као Кула Сибињанин Јанка – у спомен на мађарског великаша Јаноша Хуњадија, витеза, принца намесника и борца против Турака, опеваног у српским народним песмама.
Београд – топ места
У Галерији „Чубрило” у Миленијумској кули на Гардошу тренутно је отворена изложба „Београд – топ места” где се фотографијама на другачији начин приказују најпосећенија места у граду. Ове локације забележене су објективом уметничког фотографа Ђорђа Чубрила, који је један ода аутора поставке, и неколико младих заљубљеника у ову врсту уметности. На изложби се налазе фотографије 12 најпосећенијих места у граду. Свако место илустровано је од једне до три фотографије и уз сваку се налази кратка прича о том делу града. Све текстове уз фотографије написала је Љиљана Ђуровић, коауторка изложбе.