Представници власти и опозиције договорили су данас, у дијалогу којем посредује ЕУ, да парламентарни избори не буду у марту, изјавила је данас председница парламента Маја Гојковић, преноси Танјуг.
Она је на прес конференцији после дијалога саопштила да је договорено да председник Србије одлучи о датуму у оквирима који су му дати Уставом о крајњем датуму одржавања избора.
Према закону, председник државе расписује изборе 90 дана од дана конституисања садашњег сазива парламента, што је било 3. јуна 2016, на основу чега би избори требало да се распишу почетком марта.
Од тада до дана гласања не може протећи мање од 45 и више од 60 дана, тако да би избори најкасније могли да буду одржани 3. маја.
Избори што касније, у уставном року, 5 чланова РЕМ-а
У трећој рунди међустраначког дијалога разговарано је о могућности да се редовни парламентарни избори одрже што је могуће касније, али у уставном року, као и да се именује пет нових чланова РЕМ-а, наведено је у Закључцима треће и завршне рунде дијалога власти и опозиције уз посредовање Европског парламента, у које је Танјуг имао увид.
У тексту се још наводи:
„Завршна рунде прве фазе међустраначког дијалога уз посредовање Европског парламента одржана протекла два дана у Скупштини Србије, а током ње је процењено шта је остварено од новембарског другог међустраначког дијалога и апеловано да се предузму коначни кораци, како би се испуниле обавезе и унапредили услови за одржавање парламентарних избора 2020.
На дијалогу су поздрављени кораци који су предузети у кратком временском року, током три рунде дијалога. Међутим, на дијалогу, како се наводи у закључцима, је инсистирано да од сада до почетка изборне кампање мора постојати усресређеност на резултате и конкретно спровођење ових обавеза, како би се остварила опипљива побољшања у пракси, посебно у области слободе медија и улози регулисања јавних медијских сервиса.
Иако је остварен напредак у унапређењу рада РИК-а, претварање обавеза у конкретне резултате, у строго утврђеним роковима, још увек је неопходно у следећим кључним областима:
– унапредити рад РЕМ-а именовањем „3+2” нова члана, што ће бити потврђено гласањем до краја године.
– донети нови пропис за јавне медијске сервисе и његова делотворна примена.
Фајон: Битно је што су избори одложени
Шефица делегације у парламентарном одбору за стабилизацију и придруживање ЕУ Тања Фајон изјавила је данас да је јако битно што је договорено да избори не буду у марту, да ће бити времена да грађани стекну више поверења и да ће изборни процес бити фер и демократски.
Она је, након треће рунде дијалога власти и дела опозиције и бројних састанака у Београду о изборним условима, рекла да је задовољна јер је постигнут напредак и најзначајнији договор око слободе медија.
Рекла је и да се нада новим прописима за рад националне телевизије у изборној кампањи и још неколико ствари важних за слободу медија.
Известилац Европског парламента о Србији Владимир Билчик рекао је да упркос томе што се говори да нема довољно времена за остварење свих изборних услова, важан исход дијалога је то што је дефинисана временска одредница за реализацију сваке обавезе, јавља Бета.
Рекао је да ће се у наредном периоду састати са представницима Европског парламента и Европске комисије како би видели на који начин они могу да подрже остваривање обавеза за унапређење изборних услова у Србији.
Билчик је навео да ће европски парламентарци и даље бити на располагању за сваку додатну подршку, а како је рекао договорена је и краткотрајна посматрачка мисија.
Он је рекао да желе да виде напредак у раду РЕМ-а, али и осталих регулаторних тела укључених у изборни процес, као и бољитак у приступу свим медијима.
Према важећем закону, избори би могли да се одрже најкасније трећег маја.
Трећа рунда предизборног дијалога доноси важне помаке
Странка модерне Србије оценила је да је данас урађена добра ствар за европску будућност Србије и да је трећа рунда предизборног дијалога уз посредовање ЕП резултирала додатним помацима.
„Избори се одлажу до последњег законитог датума. Састав РЕМ-а ће бити значајније промењен. Први пут изборе ће контролисати и Надзорни одбор Скупштине”, указала је СМС у саопштењу.
Та странка сматра да сви учесници дијалога и европски посредници сматрају да је постигнуто довољно.
Они напомињу и да није постигнуто све, јер није ни могло бити.
„За поправку демократије у Србији постоји пуно додатних предлога националних мањина, опозиционих странака, заснованих на добрим праксама земаља ОЕБС-а и НВО сектора”, наводи СМС и додаје да ови предлози „захватају прешироко и предубоко за овај политички тренутак”, јавља Танјуг.
СМС оцењује да зато овај формат дијалога треба наставити и после избора, како је најављено и додају да је много добрих европских пракси које се могу имплементирати у наше законе и праксу.
„Поздрављамо улогу европских посредника. Њихову улогу видимо као увођење европских демократских пракси у Србији, како би постали део заједничке будуће европске куће”, наводи СМС и додаје да унапред поздравља и улогу европских пријатеља у надзору над инплементацијом договореног.