Суд у Риму пресудио је да „Фејсбук” одмах мора да активира налог италијанског неофашистичког покрета „Каза Паунд” и да му исплати по 800 евра за сваки дан суспензије, пренео је „Гардијан”.
Америчка компанија је почетком септембра деактивирала налог покрета и страницу на „Инстаграму”, чији је такође власник, због тога што су објавама прекршили правила. Представник „Фејсбука” је тада за италијанске медије рекао да особе или организације које шире мржњу или нападају друге на основу личних својстава немају шта да траже на њиховим друштвеним мрежама.
Суд је, међутим, изнео мишљење да је суспензијом налога са 250.000 пратилаца „Фејсбук” онемогућио политички плурализам и да је без приступа тој мрежи странка искључена из политичке расправе у Италији. Страница је брзо активирана у Италији, али у остатку света није била доступна. „Фејсбуку” је наложено и да организацији плати судске трошкове у износу од 15.000 евра. У пресуди се не спомиње налог на „Инстаграму”.
Вођа странке Симоне ди Стефано похвалио се на „Твитеру”, наводећи да се суд позвао на устав и право странке да постоји и комуницира са грађанима на друштвеним мрежама.
„Драги глобалисти незналице, ’приватници’ очито не могу да раде како хоће”, написао је у твиту.
Када је у септембру налог суспендован, на истом месту је написао да је то злоупотреба од стране приватне мултинационалне компаније која се руга италијанском праву. Други истакнути члан, Алберто Паладино, рекао је да је то намеран напад на јавну демократску дебату и највећи напад на слободу говора европских грађана који само исказују своје мишљење.
Политички противници су поздравили потез „Фејсбука”. Некадашња председница доњег дома парламента, посланица левице Лаура Болдрини, рекла је да је то корак ка укидању „организоване сезоне мржње” на друштвеним мрежама.
Покрет који је нормализовао фашизам у земљи његовог рођења основан је крајем деведесетих као клуб кафанских пријатеља који славе Мусолинија. Пропагира неофашистичку идеологију, антикапиталистички је и евроскептичан. У називу садржи презиме америчког песника Езре Паунда, за којег се зна да је симпатисао фашисте. Стекао је популарност организујући кампање против миграната на друштвеним мрежама.
Наводно подржава „демократску варијанту” фашизма, а једно време је чак говорио да није фашистички, већ „екстремни десни центар”. „Каза” је оптуживана да подстиче на насиље и расизам. Када је један њен симпатизер 2011. у Фиренци убио троје имигранта, а једног ранио, челнике покрета су поједини медији оптужили да је идеолошки наоружао убицу. Тада је ћерка Езре Паунда покренула правни процес да им забрани да користе име њеног оца, али је изгубила. Прошлог месеца су два бивша члана покрета осуђена за силовање.
Величање Дучеа није необично на Апенинима, јер иако је Италија 1952. усвојила закон који криминализује покушаје обнове фашистичке партије, земља није прошла процес сличан денацификацији у Немачкој, наводи „Гардијан”. Када је Силвио Берлускони почетком деведесетих година тражио савезнике који нису комунисти, видео је идеалног партнера у десничарском покрету МСИ, који је у послератном периоду одржавао пламен Мусолинијеве идеологије.
„Каза Паунд” покушала је да уђе у парламент на општим изборима 2018, али није успела. Слично је прошла пролетос на европским изборима и на свим локалним изборима. Према подацима с „Википедије”, од јуна је поново покрет, а не странка.
„Фејсбук” је раније прихватао плаћене политичке странке „Каза Паунд”, последњи пут у мају пред изборе за Европски парламент. Компаније је само штуро саопштила да преиспитује пресуду. Као приватна компанија која сама одређује правила о томе шта корисници смеју да постављају, често је на удару критика. Амерички конзервативци сигурно ће поздравити одлуку италијанског суда. Они се стално жале да им „Фејсбук” не дозвољава да се њихов глас чује и да правила мреже и алгоритми иду на руку противничком табору.
Исту одлуку „Фејсбук” је применио и против друге италијанске неофашистичке групе, „Форца нуова”, али се на њу се пресуда не односи.