У Србији се од 15. децембра не примењује вакцинација свиња против класичне куге свиња (ККС), која је организовано била на снази последњих петнаестак година година. Како је за „Политику” потврдио министар пољопривреде Бранислав Недимовић, обустава вакцинације односи се се на целу територију земље, јер је мониторинг показао да вирус не циркулише у популацији домаћих и дивљих свиња.
– Следећи корак је захтев Европске комисије да обави контролу. Овај процес могао би да потраје око годину и по. Ово је добра вест за домаће произвођаче, који ће сада моћи да понуде и свињско месо на европском тржишту – истакао је Недимовић.
Ова ветеринарска мера до сада је спречавала извоз свињског меса у ЕУ, осим производа који су прошли термичку обраду. Вакцинација против ове болести почела је у Србији пре тридесетак година, а последњих 15 спроводи се организовано. За наш лист недавно је речено да је против ове болести годишње вакцинисано између 2,8 и 2,9 милиона свиња (и ревакцинисано око 1,2 милиона). Према подацима из јула ове године, за набавку вакцина и спровођење мера здравствене заштите од 2006. потрошено је око 8,3 милијарде динара.
Ипак, за стицање статуса земље слободне од класичне куге потребна је потпуна примена мера. То значи и званичну потврду да вирус не постоји у популацији домаћих и дивљих свиња. Процедура доказивања, по искуству других држава које су раније обуставиле вакцинацију, може да траје и до неколико година.
Недимовић је раније рекао да ћемо, што се тиче трговања са Евроазијском унијом, моћи да тражимо од држава ЕУ да нам дозволе транспорт преко њихових територија, што је велика погодност за произвођаче због смањења трошкова. Истакао је да је ова одлука најзначајнија управо за трговину.
Узрочник класичне куге свиња је вирус који може месецима да се одржи у месу, месним прерађевинама и отпаду. У свињском месу које се држи на температури од четири степена Целзијуса може да преживи од три до шест месеци, док у сувом месу на собној температури може да преживи и дуже од 10 месеци.
Обољење се јавља на свим континентима и наноси велике штете свињарству. У неким државама је искорењено. Због могућности настанка великих економских штета не само за земљу у којој се ККС појавила, већ и за земље у окружењу, болест се налази на листи А болести Светске организације за здравље животиња (ОИЕ). Спровођење вакцинације против ККС у неким земљама, укључујући до сада и Србију, омогућавало је одржавање и отежавало искорењавање болести.
Према информацијама са сајта министарства пољопривреде, последњи случај ККС у Србији је пријављен 2010. године (Сремска Митровица – Велики Радинци). Због тога, као и циркулације вируса (сталне појаве антитела код младих дивљих свиња), прекид вакцинације одлаган је још од 2010. године.