Народни музеј претпразничну и празничну београдску атмосферу употпуниће са два посебна експоната – Мирослављевим јеванђељем, које ће пред публиком бити од 19. па до 29. децембра, и сликом Уроша Предића (1857–1953) „Деца под дудом”, која ће бити доступна од петка па до 12. јануара.
Најстарија поменута сачувана ћирилична рукописна књига према строгима правилима Народне библиотеке, задужене за заштиту старе и ретке књиге, може да се излаже веома ретко и у ограниченом временском трајању од само десет дана годишње – овога пута биће приказана у новој заштитној климатизованој комори, коју је за Народни музеј самостално финансирала госпођа Радмила Милентијевић, пријатељ овог музеја. Јеванђеље је актом Народне скупштине 1979. проглашено за културно добро од изузетног значаја, у јуну 2005. уписано је у листу Памћење света (Memory of the World), а очекује се да ускоро у Србију из Санкт Петербурга стигне и једини лист који спису недостаје – њега је руски владика Порфирије Успенски однео 1845–1846. године из Хиландара.
На првом музејском спрату моћи да се види Предићево знано, али ретко виђено дело и то први пут после 70 година. Слика је у приватном власништву и до сада је била излагана само три пута: премијерно на првој самосталној Предићевој изложби у Грађанској касини 1888. у Београду, потом на великој Светској изложби у Паризу 1889, у склопу павиљона Краљевине Србије, и на заједничкој изложби Уроша Предића и Паје Јовановића у Народном музеју 1949. године. Ваља подсетити да наш велики уметник спада међу малобројне српске сликаре који су са посебном пажњом, љубављу и поштовањем сликали децу, а управо је радом „Надурена девојчица” из 1879. (чува се у Галерији Матице српске у Новом Саду) добио престижну Гундлову награду Бечке академије за најбољи студентски рад у техници уља на платну.