Суђење бившем председнику општине Брус Милутину Јеличићу Јутки који је оптужен за недозвољене полне радње и полно узнемиравање некадашње сараднице Марије Лукић настављено је данас у крушевачком Основном суду саслушањем сведока одбране. Пуномоћник оштећене, адвокат Боривоје Боровић оценио је да су исказе дали „лажни сведоци који су пристрасни и зависе од окривљеног”.
„Суду сам показао фотографију на којој сви сведоци који су саслушани на прошлом и данашњем главном претресу, носе мајице са натписом 'Правда за Јутку'. Они су данас покушавали да потврде одбрану окривљеног. Прогласио сам их лажним сведоцима јер су говорили ствари за које нису имали покрића”, казао је Боровић новинарима, преноси Бета.
Током данашњег рочишта, исказ о пријављивању нестанка службеног Јеличићевог телефона дала је референт буџета у општини Брус и контакт особа за Теленор мрежу у тој локалној самоуправи Слободанка Збиљић.
Она је рекла да јој је Јеличић 2. марта писмено пријавио нестанак телефона те да је на основу усменог договора са њим, картицу одјавила 14. марта, наводећи да је то учињено јер су очекивали да ће телефон можда бити нађен.
Одговарајући на питање пуномоћника оштећене, Слободанка Збиљић је потврдила да на писаној пријави нема печата и додала да нестанак телефона није пријавила полицији, наводећи да то није њен посао.
Она је рекла и да не зна да ли су рачуни за тај број плаћени за април и март, наводећи да ни то не спада у њен део посла.
Износећи приговор на њен исказ, Боровић је казао да је суду достављена као доказ руком написана пријава о нестанку телефона, на којој нема печата као што службена комуникација захтева.
„Картица је одјављена 14. марта, а пријава нестанка је накнадно фингирана. Како је Марија Лукић 5. марта почела да објављује поруке, јасно је да је окривљени, накнадно пријавио нестанак. Ради се о лажном и фалсификованом доказу, јер то нигде писмено није заведено у списима општине”, рекао је Боровић.
Данашњи искази слични су онима које су сведоци одбране износили на претходном рочишту, наводећи да су „многи грађани могли да користе Јеличићеве телефоне, да су се они неретко пунили у другим канцеларијама и у оближњој пицерији те да су чули да је у неком тренутку телефон председника општине нестао”.
Директор Туристичке организације Брус Драгољуб Марковић казао је да је Марију Лукић виђао свакодневно, јер се просторије странке и Скупштине општине налазе у истој згради где је и Туристичка организација, и додао да је „још чешће” са њом контактирао од 2016. године када је постала члан управног одбора тог јавног предузећа.
Рекао је и да му се Марија Лукић жалила на статус јер је, како је навео, сматрала да је требало да напредује до више позиције након што је учествовала у кампањи за изборе 2016. године.
„Због тога је знала да се сукоби, да се посвађа са људима из кабинета, из институција за које је мислила да су одговорни за то. Такође, старији одборници су се жалили на њено понашање и на облачење. Од мене се дистанцирала 2016. године”, навео је Марковић.
Одговарајући на питање адвоката Боровића да ли му је Марија Лукић на Преображење 2017. године показала поруке које је добијала од Јеличића, те да ли ју је више пута у канцеларији затицао уплакану, Марковић је рекао да се ништа од тога није десило.
Исто је поновио и у директном суочавању са оштећеном која га је упитала:"Зашто лажеш, зашто се знојиш”, на шта је Марковић одговорио:„Не лажем”.
Одговарајући на питање судије, троје данашњих сведока потврдили су да су чланови Српске напредне странке.
Данашњем суђењу, први пут од када је премештено у Крушевац, присуствовала је и супруга оптуженог Јеличића.
Суђењу је присуствовао и лидер Српске радикалне странке Војислав Шешељ који је рочиште напустио након паузе, односно пошто су саслушана прва два сведока.
Он је новинарима рекао да је суђење „режирано”, да „то раде невладине организације амбасада САД у Београду”, те да је једини мотив због којег присуствује суђењу Јеличићу то што га „боли неправда”.
Одлуком Врховног касационог суда, суђење Милутиниу Јеличићу Јутки измештено је из Основног суда у Брусу у крушевачки Основни суд где се рочишта одржавају од августа.
Наредно рочиште, на коме би требало да буду саслушани сведоци оптужбе и вештаци заказано је за 29. јануар.
У време одржавања данашњег рочишта, мрежа невладиних организација „Жене против насиља” организовала је скупове подршке Марији Лукић у Крушевцу, Нишу и Ужицу.