Да ли сте се, када сте превалили четрдесету, осећали као пола човека који сте некада били? Овакви огласи, како пише „Њујорк тајмс”, којима се последњих година мушкарцима нуди терапија тестостероном, довели су до драстичног повећања броја оних који узимају овај хормон: пре четири године према подацима Управе за храну и лекове САД прописивано је 1,3 милиона рецепата за тестостерон, док је данас тај број порастао на 2,3 милиона. Овај хормон прописује се не само за појачање полног нагона већ и код симптома умора. Међутим, недавна студија објављена у стручном часопису посвећеном интерној медицини указује да чак половина пацијената који узимају тестостерон на рецепт – нема прави разлог за то.
Стручњаци упозоравају да узимање тестостерона без правог повода није безопасно. Истраживачи на пољу неурологије истичу да када мушкарац узима тестостерон чешће доноси импулсивне и погрешне одлуке.
Гидеон Нејв, неуролог на Универзитету Пенсилванија, заједно са Амосом Надлером, стручњаком са Универзитету у Онтарију, открио је да висок ниво тестостерона код одређене особе може отежати тачно расуђивање али и откривање одређених мана.
Како повећан тестостерон може да доведе до прекомерног, „лажног” самопоуздања? Разлог, по мишљењу стручњака, лежи у „фронталном” кортексу, делу мозга задуженом за одлучивање, самопроцењивање и контролу импулса. Експерти са универзитета у Орегону и Тексасу утврдили су да је код особа које имају виши ниво тестостерона мања активност у овом делу мозга. Студије показују да мања активност кортекса доводи до драстичног самопоуздања, односно овакве особе стварају лажну слику о себи.