Свакодневно читање вести на мобилном телефону може изазивати стрес којег се особа тешко ослобађа: разлог томе је чињеница да многи дан почињу и завршавају читајући информације из целог света о масовним убиствима, катастрофалним ураганима, ужасним пожарима у којима се жртве броје на десетине и стотине, пише „Њујорк тајмс”.
Лекари сматрају да је овакав вид стреса опасан по здравље, а највећи проблем је што су људи њему изложени свакодневно. Према неким проценама, просечан Американац више од 150 пута током дана погледа апликације на смартфону и чита вести преко овог уређаја.
„Већина људи читајући овако катастрофалне информације осети тугу и жељу да помогне. Али чињеница је да су и ’преплављени’ лошим вестима које код њих изазивају стрес. Некада због толике количине стреса могу да се јаве и депресија, проблеми са сном али и осећање беса”, објашњава др Мери Мекнотон Кејсил, професорка психологије на Универзитету Тексас у Сан Антонију, која је проучавала везу између медија и стреса.
Она подсећа да живимо у дигиталном времену у којем три од четири особе проверавају вести на свом мобилном телефону пре одласка у кревет и одмах након буђења ујутру. А колико такво понашање може да буде ризично објашњава др Стивен Хиншоу, професор психологије на Универзитету Калифорнија, који повезује депресију са повећањем анксиозности, али и самоповређивањем, па и чешћим самоубиствима.
Стручњаци сматрају да постоји неколико начина да особа помогне сама себи и ослободи се туге и стреса, па и анксиозности, које константна присутност лоших вести може да изазове.
Први је ограничење у добијању оваквих информација. Али, експерти кажу да то може бити далеко теже него што изгледа.
Изложеност лошим вестима која се стално изнова понавља је овде главни проблем, објашњава др Кристина Менџуријан, професор психологије на Универзитету Калифорнија. Решење би било остављање мобилног апарата, али излазак без њега за особе које буквално зависе од смартфона може да буде окидач за драстично повећање кортизола, хормона стреса. Код ових особа ниво хормона кортизола смањиће се тек када опет буду држале у рукама свој мобилни телефон и гледале апликације на њему.
Због тога, сматрају стручњаци, боље је да се овај проблем решава постепено: током ноћи мобилни телефон не треба да се пуни у соби у којој спавамо, најбоље је не гледати у њега неколико сати пре спавања, а чешће треба ићи на „позитивне” апликације, односно оне које ће нас нагнати да размишљамо шта смо то у току претходног дана добро учинили.