Зимски период је најкритичније време за многе птице, пре свега због недостатка хране у природи. Због тога је Друштво за заштиту и проучавање птица Србије по први пут организовало такмичење у зимском храњењу птица „Птице моје хтранилице”, које ће трајати симболично док календарски траје зима, односно до 23. марта 2020.
У такмичење се могу укључити сви који желе да помогну птицама да преброде овај тежак и хладан период, у било ком тренутку током наредних 13 недеља, наведено је у саопштењу.
Да би се учествовало у такмичењу, како је прецизирано, потребно је поставити једноставну хранилицу за птице, прихрањивати и посматрати птице, те бележити своја запажања и податке о броју и врстама птица које посећују хранилицу.
Учесници могу бити сви који најмање једном у току трајања такмичења пошаљу извештај са подацима са своје хранилице путем пријавног формулара и онлајн извештаја.

Захваљујући апликацији „Птице на длану”, која се бесплатно може преузети и инсталирати на мобилним уређајима, свако може идентификовати птице које долазе на хранилицу.
Хранилица са највећим бројем избројаних јединки осваја преносиву дрвену хранилицу на постољу, а хранилица са највише различитих врста птица добија Црвену књигу фауне Србије III - Птице.
Посебна категорија је избор за најлепшу фотографију са хранилице, а награда је солитер за врапце.

Неке од врста које радо посећују хранилице у вртовима и парковима су велика и плава сеница, пољски и врабац покућар, зеба, северна зеба, зелентарка, чешљугар, батокљун, бргљез, црвендаћ, чворак, кос.
Већина птица певачица се у зимском периоду храни плодовима и семенкама различитих биљака.
Из Друштва за заштиту и проучавање птица су навели да је сунцокрет најподеснији као храна за већину врста птица, као што су сенице, зебе и врапци, а у хранилице се могу остављати кикирики, ораси, просо, сирак, ломљена пшеница, кукуруз и друго семење, док се храњење старим хлебом не препоручује, јер хлеб код птица изазива компликације у варењу, а ређе и угињавање.
Многе птице ће на хранилице бити привучене јабукама, сланином или посебним „колачима” за птице, који представљају смеше семења и масти (лоја).
Током зиме се на хранилицама сакупља пуно птица, које временом постају зависне од хране која им је понуђена. Нагли прекид храњења може бити фаталан. Из тих разлога, пре почетка храњења треба се осигурати да ће птицама храна бити доступна током целог хладног периода. Поред хране, птицама ће веома користити свежа вода остављена на хранилици. Пожељно је хранилицу повремено чистити од остатака хране или измета.