БЕРЛИН - Економски аналитичари у Словенији и Хрватској процењују да афера везана за трговинско санкционисање „Агрокора” у Љубљани неће оставити последице на међудржавне односе.
Нове трзавице на релацији Словенија-Хрватска протеклих дана уздрмале су претпразничну атмосферу у двема земљама, али овај пут узрок нису погранични инциденти на мору и копну, већ један стари комплекс проблема. Име му је „Меркатор”: највеће словеначко малопродајно предузеће које је пре пет година купио хрватски трговачки и производни концерн „Агрокор”.
„Агрокор” је у међувремену пропао, а његово власништво преузели су углавном највећи повериоци, две руске банке и један амерички инвестициони фонд.
Словеначка државна Агенција за заштиту конкурентности је средином децембра издала захтев за одузимање деоница „Меркатора” у вредности од 140 милиона евра. То власништво је требало да припадне предузећу Фортенова које су основали наведени повериоци бивше компаније хрватског тајкуна Ивице Тодорића, наводи „Дојче веле”.
Разлог одузимања акција је било једно раније упозорење о кршењу лимита власничке концентрације у вези с преузимањем једне мање словеначке пунионице воде за пиће. Ипак, сматра се да је то био само повод, с обзиром на несразмерну висину предвиђене глобе у односу на вредност самог „Меркатора”, додаје „Дојче веле” који је размотрио „могућу другу, суштинску мотивацију словеначке државе за тај потез, и даље ефекте на односе између службене Љубљане и Загреба”.
„Не могу да тврдим шта је тачно словеначким властима на уму ни да прејудицирам правну одлуку која ће уследити. Али лично не верујем да ће сасвим успети с тим. Можда само желе да стану у одбрану свог интереса”, рекао је хрватски економски аналитичар Густе Сантини за немачки радио.
Примећује да у Хрватској нема неких посебних реакција на ову аферу на шта је вероватно утицала чињеница да се земља налази усред неизвесних избора за председника државе, и констатује да је добро да реакција нема, те да случај треба препустити суду.
Саговорник „Дојче велеа” истиче да хрватским властима - не само актуелним - замера на већ хроничном занемаривању националног економског интереса и подсећа да је таква економска антиполитика виђена још у вези с Агрокором и пре него што је тај концерн доспео у тешку невољу, уз немалу кривицу власти.
Сантини сматра да нема пуно основа за бојазан да ће нови заплет око Меркатора закомпликовати однос између Хрватске и Словеније.
„Уосталом, ни Агрокор више није под хрватском контролом, нити је у позицији да заступа интерес домаћих произвођача у пласману робе на тржишту. Из словеначке перспективе, таква намена Мерлатора у домаћој привреди још увек није изгубљена. И раније трзавице у вези с позицијом Меркатора у Агрокору биле су на истом трагу”, наводи Дојче веле а преноси Танјуг.
Словеначки економиста и правник Јоже Менцингер, некадашњи министар економије и потпредседник Владе Републике Словеније, нема превише дилема око описаних збивања.
„Меркатор продаје све мање словеначке робе, што је раније био разлог и мојим критикама његове продаје. Познато је да нисам националиста, али локална заједница мора да штити оправдане економске приоритете. У међувремену је и Словенија распродала доста производње, па овај супротан потез видим као сасвим разуман. Настоје се задржати позиције за даље погодбе око пласмана домаће робе”, казао је Менцингер за Дојче веле.
„Тек ћемо видети у чијим ће рукама завршити Меркатор, јер га ни банке или фондови неће дуго задржати код себе. Али биће важно колико ће словенске власти успети у профилирању тог ланца с обзиром на понуду коју ће он убудуће имати на полицама. А за однос између Словеније и Хрватске се овим поводом уопште не плашим. Неће бити великих последица”, закључио је Менцингер.
Словеначко правосуђе би своју пресуду требало да донесе после Божића. У случају даљег задржавања деоница биће пресудно наредно полугодишње раздобље с расплетом око наплате глобе од „Агрокора”, тј. Фортенове.