СТОКХОЛМ - Рекордне температуре, изостајање снега, док пада киша која јеленима претвара стазе ка пашњацима у клизалиште, од норвешких фјордова до Русије, крајњи север Европе очајнички чека поларну зиму која касни.
Сундалсера, мали град у западној Норвешкој, забележио је 2. јануара 19 степени Целзијуса што је зими нечувено у читавој Скандинавији.
Та блага температура последица је доласка топлог ветра који би требало да се појача вечерас, каже Метеоролошки завод Норвешке.
У Шведској су последњих дана температуре за око пет степени изнад сезонских норми на југу и за чак 10 степени изнад уобичајеног на северу те земље.
Три метеоролошке станице у централној Шведској су 2. јануара пријавиле температуре које су највише од 1971. године за јануар, рекао је за АФП климатолог Сверкер Хелстром, из Метеоролошког завода Шведске.
Власник компаније са санкама у Екорселеу, у шведском делу Лапоније, Доналд Ериксон, каже да је ово једна од најтоплијих зима последњих деценија.
„Овде је 7. јануара 2019. године било минус 36 степени Целзијуса, а јутрос (у уторак) плус један степен”, рекао је он.
Разлике „могу зависити од временских прилика, али тренд је јасан - зиме су у последњих петанест година, а посебно у последњих десет, краће у просеку за месец и по”, рекао је Ериксон.
На југу Финске, где су просечне температуре у децембру већ биле 4,5 степена Целзијуса изнад нормалних, зима још није ни почела, каже тамошњи Метеоролошки завод.

Прогнозе времена показују да у јануару неће бити праве зиме у читавом том региону. У том контексту, зима се дефинише као период с температуром испод нуле.
У срцу Арктика, норвешки архипелаг Свалбард (Шпицберген) је у 109. месецу узастопно с температуром изнад нормалне, каже Метеоролошки завод Норвешке.
Идентично стање је у Русији, где је у уторак било нула степени у Мурманску, највећем граду света унутар Поларног круга, што је око шест степени Целзијуса изнад сезонских норми, објавио је Метеоролошки центар Русије.
Среда би могла бити још топлија - метеоролози прогнозирају до два степена у Мурманску и до четири степена у Санкт Петербургу, другом граду по величини у Русији, где је та очекивана температура чак 12 степени Целзијуса виша у поређењу с приликама нормалним током зиме.