ИСТАНБУЛ – Сарадња Русије и Турске на пројекту Турски ток, који је данас пуштен у рад, добар је пример сарадње две земље у сложеним међународним односима и тај пројекат је значајан не само за те две земље, већ и за грађане целе Европе, поручио је председник Русије Владимир Путин.
Путин је на свечаности поводом пуштања у рад деонице гасовода Турски ток у Истанбулу, којој присуствује и председник Србије Александар Вучић, рекао да је то веома значајан догађај за земље југоисточне Европе, као и целу Европу.
Председник Русије истиче да имплементација пројекта гасовода и других пројеката представља доказ да стратешког партнерство са Турском даје веома добре резултате, преноси Танјуг.
Напоменуо је да се сарадња две земље одвија у веома компликованој и тешкој ситауцији и да је, ипак, пројекат руског гаса за Турску реализован.
Он је подсетио да постоји и Плави гасовод, али да сада руски гас иде за Турску и друге кориснике новом рутом и истакао да је пројекат Турски ток био веома захтеван за извођаче пошто иде испод Црног мора.
Гас иде од Западног Сибира, затим до Турске, па балканских земаља, међу којима је и Србија, напоменуо је Путин.
„То неће бити значајно само за турску економију већ ће допринети и развоју многих еврпских земаља”, нагласио је Путин и додао да ће нови гасовод допринети сигурном снабдевању гаса за целу Европе, али и већој ефикасности у транспорту гаса, уз поштовање еколошких стандарда.
Путин је захвалио Гаспромовим инжењерима и свима који су у том пројекту учествовали из других компанија, јер су показали велики профеисонализам и посвећеност, што је допринело да се на време заврши тај пројекат.
Захвалио је и председнику Турске Ердогану што је дао подршку том пројекту и што је Турска на време обезбедила све неопходне дозволе за градњу.
Путин је у закључку истакао да су Русија и Турска у ово тешко време са „озбиљним тенденцијама” показале сасвима другачији пример - сарадње, за добро грађана две земље, као и људи у целој Европи.
Историјски значај Турског тока, захвалност Вучићу и Борисову
ИСТАНБУЛ – Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган рекао је данас да је гасовод „Турски ток” пројекат од историјског значаја за ту земљу као и цео регион и захвалио се председнику Србије Александру Вучићу и премијеру Бугарске Бојку Борисову на учешћу у реализацији овог пројекта.
ИСТАНБУЛ – Спајањем последње цеви и одвртањем вентила, председници Турске и Русије Реџеп Тајип Ердоган и Владимир Путин, заједно са председником Србије Александром Вучићем и премијером Бугарске Бојком Борисовим, симболично су и званично пустили у рад гасовод „Турски ток”.
Данас је у рад пуштена деоница гасовода од руске Анапе до турског места Кијикеј, цевима испод Црног мора, преноси Танјуг.
Други крак гасовода који је намењен снадбевању руским гасом јужне и југоисточне Европе је у изградњи и ићи ће од турске границе, преко Бугарске кроз Србију до Мађарске.
Ердоган је на свечаној церемонији пуштања у рад деонице гасовода „Турски ток” у Истанбулу посебно истакао значај председника Русије Владимира Путина за кога је рекао да је „главни архитекта” који стоји иза пројекта изградње „Турског тока”.
Турски председник је истакао чињеницу да ће више од 31 милијарду кубних метара гаса пролазити испод Црног Мора од Русије до Турске без посредника те да ће милиони домова у 81 провинцији у тој земљи бити сигурније снабдевани гасом.
Турска је од Русије у протекле три деценије добијала око 400 милијарди кубних метара гаса као највећег снабдевача плавим енергентом турског тржишта, преноси Танјуг.
Европске земље, као и државе у окружењу Турске али и на западном Балкану показују велики интерес за овај пројекат, наводи председник Турске и подсећа на недавно пуштен трансанадолијски гасовод „Танап” који обезбеђује енергетску сигурност за грађане Турске са 16 милијарди кубних метара гаса.
У плану је да се тај обим испоруке повећа на 24 милијарде кубика гаса.
Турска, каже, обавља истраживања и бушења на земљи и у мору а план ове државе је да постане гасно чвориште тог дела света.
Ердоган је поручио да ниједан пројекат који искључује Турску у истраживању, осврнувши се на истраживања у делу Медитерана, не може бити успешан без учешћа те земље.
Турски председник је говорећи о тензијама у региону, а везано за стање у Ирану и Ираку, поручио да је жеља Турске да цео регион постане стабилан и да пројекти попут Турског тока томе могу допринети.
Говорећи о сарадњи са Русијом, рекао је да очекује да међусобна економска сарадња може да досегне у наредном периоду цифру од 100 милијарди долара, да она протеклих година убрзано расте, што се како је рекао види у броју туриста из Русије али и улагањима Турских грађевинских компанија у Русију.