Нови премијер Русије Михаил Мишустин (54), иако широј јавности скоро непознат до ове седмице, у пословним круговима цењен је економски стручњак, а његови успеси као шефа пореске службе познати су и ван Русије. За последњих десет година, колико је провео на том месту, спроведена је технолошка модернизација, док се прилив у буџет утростручио. С таквим резултатима био је логичан избор да дође на чело владе која ће, како је обећао Владимир Путин, акценат ставити на економију и побољшање животног стандарда.
Да је на то место дошао неко од познатих политичара, постојао би ризик да у периоду политичке транзиције покуша да оствари сопствене амбиције. Од технократе који не припада ниједној странци председник очекује да у складу с репутацијом ефикасног извршиоца обави посао на ком је његов претходник заказао: да спроведе националне пројекте Кремља вредне 400 милиона долара како би грађани коначно осетили обећани бољи живот. У првом обраћању парламенту Мишустин је рекао да су на првом месту брига о породици и унапређење квалитета њиховог живота, али и даљи развој одбрамбеног комплекса и дигиталне економије.
Рођен је у Москви, где је дипломирао машинство на познатом технолошком универзитету Станкин. Деведесетих је био на челу управног одбора Међународног рачунарског клуба, непрофитне организације којој је циљ био привлачење напредних западних информационих технологија.
Крајем деведесетих запошљава се у државној управи у којој је провео скоро цео радни век, изузев кратког периода 2008. и 2009, када је радио у једном инвестиционом фонду. Већ следеће године долази на чело Федералне пореске службе и уводи савремене технологије како би спречио пореске преваре због којих је држава губила 16 милијарди долара годишње. Поједностављене су интеракције предузећа и грађана с пореским властима, значајно је смањен број инспекција, а фокус стављен на аналитику. Наплата ПДВ-а прати се у реалном времену. Руски медији пишу да седиште службе у Москви са серверима и мноштвом ИТ стручњака сада више личи на технолошку компанију него на владину агенцију. Изабран је за потпредседника бироа Форума за пореску управу ОЕЦД-а 2014. године. Као шеф у федералној агенцији за катастар непокретности за две године завршио је масовну катастарску процену земљишта, што је омогућило увођење пореза на земљиште.
С председником дели љубав према хокеју. Члан је Ноћне хокејашке лиге, аматерске организације основане на Путинову иницијативу 2011. и члан надзорног одбора хокејашког клуба ЦСКА.
Докторирао је економију и објавио преко 40 научних радова. Добитник је више признања, укључујући признање председника Русије за успехе у раду и друштвени ангажман. Такође свира клавир и компоновао је више песама за познате руске извођаче.
Отац је три сина. Руско издање магазина „Форбс” 2015. рангирало га је као 54. најбоље плаћеног државног службеника с годишњом платом од око 181 милион рубаља (2,7 милиона евра). Његова супруга је у истом периоду пријавила 47,7 милиона рубаља (700.000 евра).
Заљубљеник је у нове технологије као и његов претходник Дмитриј Медведев. Прошле године је у једном интервјуу рекао да Русија мора да пригрли вештачку интелигенцију и дигиталне технологије јер ако не буде схватила правила тог новог света, постаће његова жртва.