Као једна од најбрже растућих грана данашње економије у свету, гејминг индустрија у Великој Британији запошљава скоро 30.000 људи на висококвалификованим и високопродуктивним пословима. Индустрија видео-игара извориште је најсавременијих иновација које спајају неке од најкреативнијих уметничких елемената с неким од најнапреднијих дигиталних технологија. Студији и креативци који се тиме баве у Србији направили су значајан искорак ка светској сцени, њихове игре постале су препознатљиве и игране широм планете. Србија је на челу развоја видео-игара у региону западног Балкана, а Београд постаје регионални центар за прављење игара. Зато је гејминг овога пута главна тема програма Британског савета „PlayUK”, који је почео јуче и трајаће до краја недеље у српској престоници, како је за „Политику” објаснила Клер Сирс, директорка Британског савета за Србију.
Програмирање, гејминг, виртуална стварност, проширена стварност, анимација, интерактивни садржај и наративни дизајн теме су којима се бави „PlayUK”. Циљ програма је да подржи креативност у дигиталном свету, понуди приступ новим вештинама и знању, креира и ојача везу и интеракцију између уметности и ИТ сектора и повезује професионалце из Велике Британије и земаља западног Балкана.
− Фестивал ове недеље у Београду фокусира се на видео-игре, гејминг културу и приближавање британске и овдашње гејминг сцене. Велика Британија веома подржава гејминг индустрију у образовању и тежи да постане најбоље место за прављење, продају и играње видео-игара. Британски савет организује овогодишњи фестивал „PlayUK” у партнерству с истакнутим организацијама у Србији које имају важну улогу у развоју ове гране економије као што су „Нордеус” и Асоцијација индустрије видео-игара Србије – појашњава Клер Сирс.
Истакнути професионалци британских гејминг студија, прецизира наша саговорница, одржаће ове недеље радионице и предавања на којима ће учествовати више од 50 креативаца који се баве гејмингом у Србији и 30 њих из региона западног Балкана. У „Нордеус хабу” ових дана они користе шансу да се упознају с најновијим трендовима гејминга у Великој Британији, унапреде вештине и размене искуства с колегама посвећеним овој области.
На званичном представљању фестивала „PlayUK” у Музеју примењене уметности, најављује директорка Британског савета за Србију, јавности ће сутра бити презентована апликација „Gift”, односно „поклон”, коју ће музеј добити на дар. Користећи ову апликацију посетиоци музеја моћи ће мобилним телефоном пријатељима да пошаљу виртуелни поклон – приказ одабраног експоната из музејске поставке. Тако ће се знање о благу примењене уметности ширити путем друштвених мрежа на све стране света.
За ширу престоничку публику, не само креаторе гејминг индустрије, као део фестивала „PlayUK”, биће уприличена несвакидашња изложба видео-игара које стижу с Острва у Културни центар „Град”. Публику ће кроз поставку водити двојица шкотских кустоса из студија дигиталних игара „We Throw Switches”, чувеног у свету. Намера је да се посетиоцима дочара уметничка страна гејминга, пружи шанса да се опробају у игрању, уживо чују музику креирану за видео-игре или унапреде вештине цртања и илустровања на предавањима зналаца. За изложбу и пратеће програме улазнице су бесплатне.