Потписивање писма о намерама за отварање авио-линије Београд-Приштина је економски аранжман, док је политички дијалог нешто „сасвим друго”, оценио је вечерас Марко Ђурић, директор Канцеларије Владе Србије за Косово.
„Политички дијалог се одвија уз посредовање ЕУ, а ово је сасвим друго, ово је комерцијални аранжман који има и политичких елемената у смислу што ће после 21 године Београд и Приштина бити повезани авио-линијом када се разраде сви елементи”, казао је Ђурић, преноси Бета.
Он је за Радио-Телевизију Војводине рекао да писмо о намерама за отварање авио-линије Београд-Приштина треба да покаже „нашу већу спремност” за проток људи, робе и капитала и оценио да је веома добро да се обнови авио-саобраћај између „наша два града”.
„У овоме видим нашу жељу да отворимо вештачке баријере које се намећу”, додао је Ђурић и рекао да је данас 2.466 дан од како Приштина није спровела споразум о ЗСО и да је прошло 14 месеци од увођења такси на робу из централне Србије.
Ђурић је оценио да је „све што нас води одблокирању дијалога, у интересу нашег народа на Косову и Метохији”.
Писмо о намерама Србије, Косова и немачке авиокомпаније „Луфтханза” о поновном успостављању комерцијалних летова Београд-Приштина, у понедељак су у Амбасади САД у Берлину потписали Милун Тривунац, државни секретар Министарства привреде Србије, и Есет Бериша, генерални директор Управе цивилног ваздухопловства Косова.
Присуствовали су амерички амбасадор Ричард Гренел који је и специјални изасланик председника Доналда Трампа за Србију и Косово, и саветник за националну безбедност САД Роберт Ц. О' Брајен.