На основу форензичке анализе мобилног телефона Џефа Безоса стручњаци су скоро сигурни да је најбогатији човек на свету хакован са налога саудијског престолонаследника Мухамеда бин Салмана на „Воцапу”. Како открива „Гардијан”, власник компаније „Амазон” и „Вашингтон поста” преко овог сервиса добио је видео-снимак од Салмана у мају 2018, пет месеци пре убиства саудијског новинара Џамала Хашогија. Експерти кажу да је „велика вероватноћа” да је снимак садржао вирус који је у наредним сатима извукао велику количину података из телефона. Саудијска Арабија је јуче ове наводе одбацила као апсурдне.
Истражитељи верују да је злоћудни софтвер послат са Салмановог личног налога јер се претпостављало да Безос неће сумњати у намере државника с којим је неколико недеља раније ћаскао на вечери у Лос Анђелесу. Де факто лидер заливске краљевине у је то време у САД дочекан широм отворених руку – од Холивуда, преко Харварда до Беле куће – као ново, модерније лице Ријада.
„Гардијан” пише да не зна каква је тачно садржина података преузетих из Безосовог телефона, нити шта је с њим учињено, али да се наводно хаковање уклапа у уобичајене обрасце понашања Саудијске Арабије, која се на разне начине обрачунава с отвореним критичарима и свима које тако доживљава.
Није чудно ако су у Безосу видели непријатеља будући да је власник угледног листа који је запослио Хашогија и дао му простор да износи оптужбе на рачун Ријада, а потом упорно писао да је брутална ликвидација наручена с двора, док је председник Доналд Трамп да би сачувао важно савезништво поручивао да то није могуће утврдити.
Неколико недеља пошто је Безос добио поруку са малвером, на мети хакерског напада се нашао утицајни саудијски дисидент Омар Абдулазиз, Хашогијев добар пријатељ који је живео у Канади. Њих двојца су у наредним месецима разменили на стотине телефонских порука. Абдулазиз је у тужби против произвођача шпијунског софтвера израелске фирме НСО навео да су му телефон највероватније прислушкивали Саудијци, што они негирају, и да је његова преписка са Хашогијем помогла ликвидаторима. И „Воцап” је тужио НСО, наводећи да је својим производом незаконито помогао владама широм света да шпијунирају кориснике преко мобилних телефона.
Ново откриће подудара се и с оптужбама које је амерички милијардер изнео почетком прошле године, након што су његови лични подаци у вези са ванбрачном афером због које се развео објављени у америчком таблоиду „Нешенел енквајерер”, само два месеца после Хашогијевог убиства. Лист је тврдио је да је до Безосове преписке с љубавницом дошао преко њеног брата.
Објављене експлицитне поруке размењене су само неколико дана после 1. маја 2018, када је Безос добио видео-снимак од Салмана. О афери су писали и други листови издавачке куће АМИ, чији је власник Дејвид Пекер, дугогодишњи савезник Доналда Трампа. Афера је обрадовала америчког председника који не пропушта прилику да критикује Безоса и његове компаније. Тада је ликовао да га руши конкурент који, како је оценио, много боље извештава од лобистичког „Вашингтон поста”.
Безос је после неколико седмица објавио да га је Пекер уцењивао да ће објавити нови компромитујући материјал уколико не буде зауставио истрагу како је таблоид дошао до материјала, али да није пристао на то. Када је у априлу завршена приватна истрага, објавио је да су му Саудијци хаковали телефон да се освете за писање о Хашогију и да је сва сазнања предао америчким истражним органима. И саудијска Арабија и Пекер су негирали да Ријад има везе с материјалом о Безосовој ванбрачној афери. Према писању „Њујорк тајмса”, Салман се у септембру 2017. у Саудијској Арабији састао са овим издавачем, који је, према истрази америчког министарства правде, помогао Трамповој прошлој кампањи купујући ексклузивне, а за њега штетне исповести које потом никада није објавио.
Безос је у октобру на годишњу убиства заједно с Хашогијевом вереницом Хатиџе Џенгинс присуствовао комеморацији испред саудијског конзулата у Истанбулу. Након почетног негирања, власти Саудијске Арабије су признале да је Хашоги убијен. Суд у Саудијској Арабији је изрекао смртне казне петорици опружених и затворске казне још тројици. Блиски сарадници принца Бин Салмана су ослобођени свих оптужби.
Известилац УН за људска права Дејвид Кеј најавио је јуче да ће изнети нове податке о хаковању Џефа Безоса. Он је у извештају на преко сто страна раније изнео тврдњу да је Хашогијево убиство чин који је Саудијска Арабија извела с предумишљајем и да је нужно спровести истрагу о умешаности највиших званичника, укључујући и Салмана.